Teslim olan PKK'lılar sokaklarda çatışıyor

Sınırdan geçerek güvenlik güçlerine teslim olan PKK'lıların sokak gösterilerinde yer aldığı, son olarak Cizre'deki olaylarda da benzer bir durumun yaşandığı öğrenildi

Teslim olan PKK'lılar sokaklarda çatışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şırnak'ın Cizre ilçesinde daha çok Hüda Par'a oy veren vatandaşların yaşadığı mahalleye silahlı baskın düzenleyen PKK'lıların sınırdan geçerek güvenlik güçlerine teslim olanların da olduğu öğrenildi.

Hürriyet'in haberine göre üç kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı olaylarla ilgili Ankara’ya iletilen bilgilendirme notunda çarpıcı detaylara yer verildi.

‘Gizli’ ibareli bilgi notunda, YDG-H üyesi Yasin Özer’in yaralandığı ve kaldırıldığı Özel Botan Hastanesi’nde öldüğü vurgulandı, “Özer’in PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması içinde yer aldığı, Ekim 2014 tarihinde Suriye’ye geçtiği, yaklaşık 20 gün kaldıktan sonra Türkiye’ye dönüş yaparak güvenlik güçlerine teslim olduğu, ayrıca şahsın 1 adet uzun namlulu silah, 2 el bombası ve 300 uzun namlulu silah mermisini evinde sakladığı istihbaratı da alınmıştır” ifadelerine yer verildi.   

YA PARA YA ÇOCUK

Terör ve istihbarat birimlerince yapılan değerlendirmelerde de PKK’nın etkin olduğu bölgelerde ‘bedel’ adı altında yeni bir uygulama başlattığı, yetişkin çocukları olan ailelere baskı uygulayarak, “Ya gerillaya bir çocuk verirsiniz ya da bedelini (parasını) öderseniz” denilerek 10 bin liradan başlayarak bedelli adı altında haraç topladığı vurgulandı.

PKK’nın bu baskısının bölgede gerilimi artırdığı, karşı çıkanların tehdit edildiği ve bunun da örgütü karşı olanlarla örgütün gençlik yapılanması arasında çatışmalara neden olduğu ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 09:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35