banner39

18.12.2007, 08:41

Hava operasyonunun etkileri

 

Türk Hava Kuvvetleri'nin ilk kez gerçek hedeflere karşı gece düzenlediği bu operasyonun taşıdığı mesajlar üzerinde duralım.
TSK'nın ilk kez gerçek hedeflere karşı gece koşullarında başarıyla gerçekleştirdiği harekâtın psikolojik, askeri ve siyasi yönden etkileri olacaktır.

Psikolojik kırılma
Bu harekâtın psikolojik sonuçları, fiziki sonuçlarından daha önemli sayılabilir. Son dönemde Türkiye aleyhine oluşturulan atmosfer, bu atmosfer içinde yöneltilen "tehdit"ler açısından bir "kırılma noktası" olarak görülebilir. Şu nedenlerle:
1- Özellikle Türk kamuoyunda bir "Kandil Dağı efsanesi" yaratılmıştı: Ulaşılamaz, vurulamaz, etkisiz kılınamaz bir Kandil Dağı. TSK, Kandil Dağı'nı vurdu. Aylardır, "Türkiye Kandil'e hiçbir şey yapamaz" propagandasının boş olduğu anlaşıldı. Türk Hava Kuvvetleri, Kandil Dağı'yla ilgili olarak yürütülen bu psikolojik harekâta noktayı koymuş oldu.
2- ABD'nin koruması altında, Türkiye'yi her gün "tehdit" eden PKK liderlerine ve Barzani yönetimine nasıl bir gücü tehdit ettikleri gösterildi. Yattıkları gölgenin kendilerine ait olmadığı ortaya çıktı.
3- Yine son dönemde Türkiye'nin bir taraftan terör devam ederken diğer taraftan "masaya oturmak" zorunda kalacağı yönünde sürdürülen psikolojik operasyonun TSK üzerinde etkili olmadığı anlaşıldı.
4- Bu harekâtla, Barzani'nin ve PKK'nın, "Türkiye Kuzey Irak'ı işgale hazırlanıyor, asıl niyeti Kürtler" biçiminde yaptıkları propagandanın gerçeği yansıtmadığı da gösterilmiş oldu.
Hava operasyonu askeri açıdan önemli mesajlar taşıyordu:

Askeri mesaj
1- PKK'ya gece, gündüz, yaz, kış farkı olmadan hiçbir yerin güvenli olmadığı anlatılmış oldu.
2- TSK'nın güç ve yeteneği sadece PKK'ya değil, dost, düşman bütün ülkelere gösterildi. Türkiye'nin bölgesel bir güç olduğu kanıtlandı.
3- Türk Hava Kuvvetleri'nin yüksek teknolojiyi başarıyla kullandığı, TSK'nın sadece nicelik olarak değil nitelik olarak da en güçlü ordulardan biri olduğu mesajı verildi.
4- Türkiye ile husumet politikası yürütmeye çalışan ülkelere, Türkiye'nin ulusal çıkarlarını korumak adına yürüttüğü politikaları destekleyecek askeri güce sahip olduğu görüldü.

Siyasi mesaj
Hava operasyonundan çıkan siyasi mesajlar da şöyle özetlenebilir:
1- Türkiye, terörle mücadelede kararlı olduğunu kanıtladı.
2- Türkiye'nin ABD'den beklediği belki istihbarattan çok siyasi duruş olduğu anlaşıldı. Bu harekât, Türkiye'yi durduranın, Kandil'in koşulları veya Barzani yönetimi değil, ABD olduğunu net biçimde ortaya koydu.
3- Türkiye, bölgede beka sorununa dönüşecek gelişmelere karşı kayıtsız kalmayacak güçte olduğunu gösterdi.
4- Türkiye'nin bölgede bir "Türk-Kürt savaşı" peşinde olmadığı, hedefin terör örgütü olduğu mesajı verildi.
5- TSK siyasi kararlılık olduğu sürece her türlü operasyonu başarıyla gerçekleştirebileceğini kanıtladı.
TSK'nın yüksek teknoloji ve yeni nesil mühimmatla gece koşullarında yaptığı bu operasyon hem askeri hem de siyasi birçok merkezde değerlendirmelere neden olacaktır.

Kaynak: Milliyet

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?