banner39

Mübarek Mevlid Kandili ne zaman kutlanacak?

İslam âleminin heyecanla beklediği bir mübarek güne daha kısa bir süre kaldı. 2018 Mevlid Kandili tarihi bu sene yine dua ve ibadetler ile geçirilecek.

Genel 18.11.2018, 16:47
Mübarek Mevlid Kandili ne zaman kutlanacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden yayınladığı dini günler takvimine göre bir önemli güne daha kısa bir süre kaldı. 2018 Mevlid Kandili tarihi milyonlarca kişi tarafından yine sevinç ile karşılanacak. Müslüman alemi bugünü dua ve ibadetler ile geçirecek. Yatsı ezanı ile birlikte ülke genelinde camiler dolup taşacak. 

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dini günler takvimine göre Mevlid Kandili tarihi;

Rebiülevvel ayının 12. gecesinde idrak edilecek olan Mevlid Kandili, 19 Kasım Pazartesi gününe denk geliyor.

Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur'an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), "Şaban'ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, 'Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…' der." (İbn Mâce, İkâmetü's-Salat, 191) buyurmuştur.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?