banner39

Tunus'ta bir Türk ailesi: Karaoğulları

Yaklaşık 4 asır evvel Tunus’a yerleşen Kara Recep’in torunları, Türk kimliğinin ülkedeki önemli temsilcilerinden...

Haber 23.04.2014, 11:29 17.09.2019, 10:55
Tunus'ta bir Türk ailesi: Karaoğulları

Yusuf Sami Kamadan/ Kuzey Haber Ajansı

300 yılı aşkın süre Osmanlı hâkimiyetinin sürdüğü Tunus'ta, toplum Araplar, Endülüsler ve Türklerden oluşuyordu. Bugün yüzde 20’sinin Türk kökenli olduğu söylenen Tunus’ta, Türkler özellikle ülkenin kuzey kesiminde yaşıyorlar.

Bu ailelerden biri, dört yüzyıl önce Tunus’a yerleşen Kara Recep ailesi. TRT Türk ekibine evinin kapılarını açan Osman Karaoğlu ise Kara Recep'in 7. göbekten torunu. Dedeleri Recep'in lakabı olan ''Kara'' bugün ailenin soyadı.

OSMANLI-İSPANYA SAVAŞI’NDA TUNUS’A YERLEŞTİK

Kara Recep’in torunu Osman Karaoğlu, ailesinin Tunus’a yerleşme hikâyesini şöyle anlatıyor: “Bizler aslen Türküz. Büyük dedemiz, kara lakaplı Recep, Garu'l-Milh'e, 1650 yılında Osmanlı - İspanya savaşı sonunda, Osmanlı’nın zafer kazanmasıyla yerleşmiş. O yerleştiğinde burada neredeyse imar yokmuş. Burayı bizzat kendi gayretleriyle canlandırmış. Buraya yerleştikten sonra Garu'l-Milh'in de üzerinde olduğu yarımadanın diğer tarafında bulunan Refref'ten bir Arap hanım ile evlenmiş.”

Osman bey soyağacını gösteriyor

AİLE SOYAĞACIMIZI ÖZENLE KORUYORUZ

Türk olmaktan gurur duyduklarını da vurgulayan Osman Karaoğlu, bunu her fırsatta da ifade ettiklerini söyledi. Karaoğlu, ayrıca aile soy ağaçlarını da büyük bir özenle muhafaza ettiklerini dile getirdi. Karaoğlu, “Garu'l-Milh'te ciddi bir Türk nüfusu bulunuyor. Buranın yarısının Türk olduğu rahatlıkla söylenebilir. Diğer yarısını da Garu'l-Milh idarecisi Usta Murad tarafından getirilen Endülüslüler ile Ahmed bey döneminde buraya getirilen Maltalılar oluşturuyor. Bugün herkes Arapça konuşuyor” dedi.

GELENEKLERİNİ UNUTMADILAR

Tunus'ta dillerini ve kimliklerini kaybeden çok sayıda Türk aile olmasına rağmen yüzyıllardır değerlerini canlı tutan Kara ailesi genelek ve göreneklerine de bağlılığını koruyor. Türk kültürünün önemli bir parçası olan misafirperveliği Garul Milh'te yaşatan Ali Karaoğlu çiftçilikle uğraşıyor. 8 çocuğu olan Ali Karaoğlu dedesinden öğrendiği gelenekleri gelecek nesillere aktarmak için de büyük gayret gösteriyor.


400 yıldır Tunus’ta yaşayan Türk aile... paylaşan: yurthaberleri11

Yorumlar (1)
gül altıok 3 yıl önce
ankaradan selam olsun
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?