banner15

Adım satılık değildir

Amerikan tarihinde bir dönüm noktası olan Kuzey-Güney savaşı sırasında general olarak ordulara komuta eden Robert E. Lee, kendisine yapılan bir teklif karşılığında, herkese örnek olacak bir cevap verdi.

Adım satılık değildir

1861 ile 1865 arasında Kuzey ile Güney arasında yapılan Amerikan İç Savaşı'ndan sonra, dönemin büyük bir sigorta şirketi, Güneylilerin önemli kumandanlarından general Robert Edward Lee'ye "şirketin genel müdürlüğünü" teklif etmişti. Kendisine de senede 50 bin dolar gibi yüksek bir maaş vereceklerdi.

General Lee, şirketin sahiplerine "bu kadar yüksek bir meblağı hak edecek derecede hizmeti dokunamayacağını" söyledi.

Şirketin yetkilileri de generale "biz, sizin şirketimize yapacağınız hizmet için bu rakamı teklif etmiyoruz, o mühim değil... Sadece sizin adınızı ve şöhretinizi kullanmak istiyoruz. Bizim için bu kadarı yeterli" diye cevap verdiler.

General Lee, sakin ve kararlı bir ses tonuyla, vakur bir insana yakışır biçimde şu karşılığı verdi: "Emeğimi ve çalışmamı satın alabilirsiniz ama adım satılık değildir!"

Ve Güneyliler için savaş kahramanı pozisyonundaki bu kişi, 1500 dolar maaşla küçük bir kolejin müdürlüğünü yapmayı kabul etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2016, 18:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35