banner39

Ağız kokusundan kurtulmanın yolu

Her insan hayatında birkaç defa olsun ağız kokusundan şikâyetçi olmuştur. Tıbbî dilde 'Halitosis' diye isimlendirilen ağız kokusu pek çok farklı sebeplerden kaynaklanabilir.

Hayata Dair 02.06.2014, 21:01 02.06.2014, 21:01
Ağız kokusundan kurtulmanın yolu

Ağızdaki çirkin kokuya ağız kokusu veya halitosis denir. Ağız kokusunu bir hastalık olarak tarif etmek zordur. Ancak ağız kokusu çok önemli hastalıkların işaretçisi de olabilir. Ağız kokusunu PATOLOJİK ve FİZYOLOJİK olmak üzere iki kısma ayırmak mümkündür.

1. Fizyolojik ağız kokusu:
Her sağlıklı birey sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakterilerin sebep olduğu ağız kokusu ortaya çıkabilir. Dil sırtını fırçalamak ve sürekli olmamak şartıyla çinko içeren ağız gargaraları kullanmak ve sakız çiğnemek bir çözümdür.

Beslenme sonrasında görülen, nefesteki (ağızdaki değil) çirkin koku da fizyolojiktir. Örneğin sarmısak yiyen bir insanın kanına geçen uçucu aromatik bileşikler, dışarı atılır. Kan gazlarının akciğerden atılımının sebep olduğu bu koku bir hastalık değildir. Tedavi gerektirmez.

2. Patolojik Ağız Kokusu (gerçek halitosis):
Patolojik halitosisi olan hastalar diş hekimine ağız kokusu şikâyetiyle müracaat etmeyebilirler. Ağızlarındaki çirkin kokunun ya farkında değildirler ya tolore etmektedirler veya kabullenmişlerdir.

Patolojik ağız kokusu vak'aları 3 kategoriye ayrılır:

Tip-1: Ağızının koktuğu hastanın kendisi tespit eder. Böyle hastalar diş hekimine müracaat ederler. Genellikle ağızlarındaki kokuyu kabullenmişlerdir. Halitosisten farklı bir şikâyet ile dişhekimine müracaat ederler. Dişhekiminin uyarısı ile tedavi edilirler.

Tip-2: Koku, hastanın kendisinin değil, yakınlarının tespitidir. Böyle hastalar diş hekimine müracaat ederler.

Tip-3: Ağız kokusu, hastanın kendisi veya yakınlarının tespiti değil, şüphesi veya tahminidir. Veya hastanın aralıklı dönemlerde silik yakınmaları olmaktadır. Böyle hastaların büyük kısmı diş hekimine müracaat ederler.

Ağız Kokusunun Sebepleri:

* Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda,
* Şeker hastalığı (aseton kokusu gibidir),
* Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibidir),
* Karaciğer yetmezliği,
* Metabolizma bozuklukları (teşhisi zor olabilir, zaman zaman ortaya çıkan kötü bir balık kokusu),
* Açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak (Sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu metabolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak yansır).

Ağız Boşluğu Kaynaklı Halitosis: Ağız kokusunun sebeblerinin %87'si ağız boşluğu kaynaklıdır. Bunlardan %51'i dilden, %17'si gingivitisten, %15'i periodontitisten, %17'si bunların karışımından kaynağını alır. Bu tip ağız kokuları kompleks vakalar değildir. Sebep ilk muayenede belli olur. Sorunlu dişeti dokuları göz ile kolayca tespit edilebilir ve kolay tedavi edilir. Hatta bazen kokunun kaynağını hasta kendisi gösterir.

İşte ağız kokusundan kurtulmanın ise 10 kolay yolu...

- Ağızda doğru bakım olmazsa, ağız kokusu kaçınılmazdır. Ağız kokusunun nedeni genellikle ağız içindeki çürümüş yemek parçaları ve bakterilerdir. Bu nedenle dişlerin fırçalanması sırasında, nazikçe dilinizi de fırçalamayı ihmal etmeyiniz. Yemek parçaları ve bakteriler dilimizin üzerindeki tat tomurcuklarının etrafında bulunur.

Bu tomurcuklar sayesinde dilimiz gerçekte tam bir kalın tüylü halı gibidir. İşte bu tüylerin arası tıpkı halının ilmiklerinin arası gibi yemek parçacıklarının ve bakterilerin yerleşmesi için çok uygundur. Bu nedenle ağız sağlığı mutlaka dil temizliğini de içermelidir. Bu temizlik için özel aparatlar gerekmez. Diş fırçanızın kendisi, bir kaşığın kenarı bu iş için yeterlidir.

- Tükürük ağız kokusu ile savaşmanın en kolay yoludur. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antibiyotikler vardır. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur.

- İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanın. Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır.

- Yaşlandıkça vücut kuruluğu artar. Su içmenin sağlığınız için çok fazla etkisinin yanı sıra ağız kuruluğunu önlemek gibi bir faydası da vardır. Su içmek ağız kokusuyla mücadele etmenizi kolaylaştırır. Ayrıca tükürük salgısını arttırır.

- Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. Bu yüzden dişlerinize ve dişetlerinize çok iyi bakmalısınız. Diş hekiminizin tavsiyelerini mutlak uygulayın.

- Burnunuz tıkalı halde uyumayın. Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum ağızı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Azalan tükürük salgısı durumu daha kötü hale getirir. Bu nedenle kesinlikle burnunuz tıkalı uyumamalısınız.

- Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış hazır gıdalar ağız içindeki bakterileri çoğaltır. Basit şekerler, diş çürüklerine neden olur. Her lokmayı iyi çiğneyin. Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma ihtimali düşer. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

- Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz. Özellikle diş gövdeleri arasındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir.

- Sigara ve alkollü içecekler kötü ağız kokusuna neden olur. Söylemeye gerek bile yok, içmeyiniz.

- Diyet mevsiminin başladığı bu günlerde eğer düşük karbonhidratlı diyet yapıyorsanız bir başka kötü nefes sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Düşük karbonhidratlı diyetlerde vücut enerji kaynağı olarak keton cismi denen maddeleri üretir ve kullanır.

Ancak bunlardan bir tanesi nefes ile dışarı atılır ve bu madde nefeste kötü kokuya neden olabilir. Hatta siz bu kokuyu ojeleri çıkarmak için kullandığınız asetona benzetebilirsiniz. Böyle bir probleminiz varsa, bir parça ekmek size yardımcı olabilir.

3. Psikosomatik Ağız Kokusu:

Böyle hastalarda yakınma olmasına rağmen aslında gerçek bir ağız kokusu yoktur (Psödohalitosis). Böyle hastaları patolojik halitosisten ayırmak zordur. Böyle hastaların tedavisi için diş hekimi ve psikiyatrist işbirliği gerekir. Çünkü böyle hastaların bir kısmında koku değil koku korkusu vardır (Halitofobi).

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?