Aile düşmanı diziler

Dizilerde sıkça işlenen gayr-i meşru çocuk teması, aile kurumunu ifsad ederek toplumu yozlaştırmaya devam ediyor.

Aile düşmanı diziler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Televizyon dizleri Müslüman aile yapısını tehdit edici boyutlara ulaştı. Evlilik dışı çocuk temasını senaryosuna ekleyen diziler adeta ahlâksızlığı teşvik ediyor. Ekranlarda yer alan birçok dizi de bu tema ön plâna çıkarılarak meşrulaştırılmaya, normal bir şeymiş gibi sunuluyor.

Öyle ki bu ilişkilerden meydana gelen evlilik dışı çocuklar senaryonun olmazsa olmazı haline geliyor. Televizyon dizileri ile aile kurumu büyük bir ifsada uğratılıyor.

Milli Gazete'den Rahmi Yolcu'nun haberine göre Muhteşem Yüzyıl, Huzur Sokağı, Doksanlar, Bugünün Saraylısı, Tatar Ramazan, İntikam, A.Ş.K, Fatih Harbiye, Güneşi Beklerken, Bir Aşk Hikayesi gibi yayında olan dizilerde bu tema sıkça işleniyor.

OSMANLI SULTANLARI BU İFTİRANIN KURBANLARINDAN

Farklı televizyon kanallarında şuan yayında olan birçok dizi de evlilik dışı çocuk konusu revaçta. Muhteşem Yüzyıl adlı tartışmalı dizi de birkaç sezon önce Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı ve damadı olan Pargalı İbrahim Paşa dizideki Nigar Kalfa karakteriyle gayr-i meşru ilişki yaşamış gösterilerek evlilik dışı çocuk meydana getirilmişti. Osmanlı tarihi hakkında uydurma ve karalayıcı senaryosuyla sürekli tartışma konusu olan dizide ayrıca Kanuni Sultan Süleyman’ın iki kızı dizi de kocalarını aldatıyor gözüküyor.

“MUHAFAZAKAR” DİZİDE DAHİ BİR VAKIA VAR

Sözde “muhafazakâr” bir dizi imajı çizen Huzur Sokağı’nda ise dizi karakterlerinden Saadet’in evinde kalan Hacer, kocasının evlilik dışı ilişkisinden doğan kızı. Bugünün Saraylısı dizisindeki Ata karakterinin evin hizmetlisiyle yaşadığı gayr-i meşru ilişkiden de filmin senaryosuna göre Ayşen diye bir kızı doğmuş. Yeşilçam’ın en kült filmlerinden Tatar Ramazan’ın günümüze uyarlanan dizi versiyonunda Kerim karakteri Ramazan’ın Süheyla ile evlenmeden önce yaşadığı ilişkiden doğan çocuğu.

TEMEL KONU GAYR-İ MEŞRU ÇOCUK

Entrikaların, karışık ilişkilerin dizisi İntikam’da ise Emre karakterinin kız kardeşi olan Aslı Şahika karakterinin evlilik dışı ilişkisinden doğmuş. A.Ş.K adlı gençlik dizisinde Azra karakteri Kerem karakterinden hamile kalıyor fakat daha sonra çocuğunu düşürüyor. Güneşi Beklerken adlı dizide gayr-i meşru çocuk teması senaryonun temel taşlarından birisi. Zeynep karakteri Demet karakterinin geçmişte Cihan ile yaşadığı ilişki sonrasında dünyaya gelmiş. Senaryonun bu kısmı dizinin işleyişinde büyük bir yere sahip. Karagül adlı dizi de ise Sibel karakteri Kendal’dan hamile kalmış durumda. Bunlara benzer şekilde dizilerde sıkça işlenen gayr-i meşru çocuk teması, aile kurumunu ifsad ederek toplumu yozlaştırmaya devam ediyor.

DİZİLERDE EN ÇOK İŞLENEN KONULARDAN BİRİ

Dizilerdeki gayr-i meşru çocuk olayları sadece bunlardan ibaret değil. Bir Aşk Hikayesi adlı dizide Zuhal Olcay’ın canlandırdığı Gönül karakteri, oğlu evlilik dışı bir ilişkiden doğduğu için başka birisine evlatlık veriyor. Fatih Harbiye’de Neriman’ın halasının evlilik dışı ilişkiden doğan bir kızı var. TRT’nin dönem dizilerinden Doksanlar’da Çeyizci Süheyla’nın kızı Aysel, gençken Orhan ile yaşadığı ilişki sonucu dünyaya gelmiş.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER