banner39

Bile bile kanser olmayalım

Tıp mütehassısı Prof. Dr. Erkan Topuz, göz göre göre kanser hastalığına yakalanmamak için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor.

Hayata Dair 05.01.2016, 15:03 05.01.2016, 15:03
Bile bile kanser olmayalım

1) Evde, sokakta giydiğimiz ayakkabılarla dolaşılmamalı. Eğer evde ayakkabı ile gezme mecburiyetimiz varsa, o zaman dışarıdan geldiğimiz ayakkabıları çıkartıp, başka bir ayakkabı giymeliyiz. Çünkü dışarıdan giydiğimiz ayakkabı ile eve soktuğumuz pestisitler (Pestisit: Tarım ürünleri, kimyasallar, egzozdan çıkan gazlar vs) kanserin en mühim sebeplerinden biridir.

2) En tehlikeli yer: Halı… Halı bütün pestisitleri tutar. Bu sebeple halıların temizliğine pek dikkat ediniz. Kesinlikle deterjanla temizlemeyin. Sirkeli su ile siliniz.

3) Deterjan kullanınca muhakkak eldiven giyilmeli: Plastik eldiven kullanmayın, içine izci eldiveni yani pamuk eldiven giyin. Çünkü deterjanlar alerjiktir ve ufak dozlarda alındığı takdirde kronik olarak kanserojendir.

4) Bulaşık makinasında kullandığınız deterjan da petrol ürünü, yani kanserojendir. Ne kadar yıkarsa yıkansın kalıntılar kalabilir. Eğer sağlığınızı düşünüyorsanız, çıkardığınız bulaşıkları sirkeli suyla ya da limonlu suyla silin.

5) Her türlü deterjandan uzak durun. Devamlı olarak zeytinyağı ve defne sabununu seçiniz. Ellerinizi, vücudunuzu yıkamak için hakiki zeytinyağı, defne veya fıstık yağından yapılan hakiki sabunları da seçebilirsiniz. Bunları birer misâl. Deterjandan kaçıyoruz ve çok aşırı miktarda suyla duruluyoruz.

6) Beyaz olan her türlü iç çamaşırı, yeni aldığında en az 2 kere kaynatılmalıdır. Çünkü bunlar beyazlatılmak için kanserojen maddelerle yıkanıyor.

7) Kanserle mücadele anne karnında başlar: Anne adayları aşırı miktarda vitamin almaktan kaçınsınlar. Çünkü şuursuzca alınınca vitaminin içindeki kobalt, bazı aşırı miktarda minareller… Doktor "bir tane yut" diyordur ama çocuk gelişsin diye birkaç tane yutuyorlar. Bu da çocukta birikime sebebiyet vererek kansere neden olabilir.

8) Gökkuşağının 7 rengini, ne buluyorlarsa, günde en azından 3-5 tane yenmelidir. Her bir renkte bir şeyler var.

9) Gebeler, haftada 2 defa kırmızı et yemelidir. Bilhassa balıkla beslensinler. Sağlıklı bir insanın kansere yakalanmaması için, bebeğin daha anne rahmindeyken vücudunun mukavemetinin artması ve zehirleri alarak bağışıklık sisteminin bozulmaması lazım.

10) Oda spreyleri doğrudan doğruya petrol menşeli: Zehiri soluyorsunuz. Akciğerinize geçiyor ve dolaylı olarak bağışıklık sisteminizi bozuyor.

11) Sebzeler, mevsiminde dondurulup saklanmalıdır. Fakat bir defa çözülünce onu muhakkak pişirin. Mikrodalgada bir kere ısıtın. Ateşte ısıttıklarımızda ise bir kere ısıtınız. Çünkü bir dahaki sefere değeri ölür. DNA'yı bozar. DNA kırılması da kanserojene yol açar.

12) Radyasyon, kronik olarak kansere en çok yaklaştıran faktörlerden biridir. Televizyondan çok uzak duralım.

13) Çocuklara haftada 2 kez balık çorbası: Ama içine zerdeçal koymak suretiyle… Soğan, sarmısak ve o mevsimin sebzesiyle yapmalısınız. Çocuk anne karnındayken bu terbiyeyi almaya başlamalı.

14) Gebeler haftada 1 kilogram balık tüketmeli: Bu miktarın üzerinde balık tüketilmesine karşıyız. Çünkü en steril balıkta bile az civarda civa vardır. Bu balıklar dip balıkları olmamalı. Somon veya yüzey balığı, Akdeniz, Ege balığı olmalı. Marmara'nın dip balıklarını lütfen tüketmeyiniz.

15) Kızartma için en uygun yağ; kanola yağı: Onun dışında birinci seçeneğimiz zeytinyağdır. Memleketimizin iftihar edebileceği yağdır. Fındıkyağı da tercih edilebilir.

16) Çocuklar, fast food türü yiyecekleri 15 günde bir yemeli: Ama haftada 3 kez yedikleri takdirde beyin tümörlerinde, lenfomalarda ve lösemilerde 3 kat artış gözükecektir. Çocuklarımıza arada bir verebiliriz. Ama dışarıdaki yiyeceklerin nasıl kızartıldığını bilmiyorsunuz. Ona göre hareket edin.

17) Çocuklar meyve ve yoğurdu bol tüketmeli: Ancak yoğurdu prebiyotik ve ev yoğurdu olarak kullanalım. Yoğurdunuzu evde yapın. Peynir ve çökeleği ise fazla miktarda yiyin. Keçi peyniri çok faydalıdır.

18) Çocukları, üç beyazdan; un, şeker ve tuzdan uzak tutmalı: Belki tuzcular üzülecekler ama Konya'ya akan kanalizasyonlar ve kirletici sularla, Türkiye'nin en büyük tuzunu karşılayan Tuz Gölü'müz maalesef torbaların içinde çok iyi steril edilmedikleri takdirde bize kanseri ufak ufak taşıyorlar. Bu sebeple kaya tuzunu tercih edin. Yani turşu kurduğunuz tuzu çekin ve çok az miktarda kullanın. Çünkü tuz da kanserojendir.

19) Amerika'daki çocukların tombul olmasının sebebi her şeye şeker katmalarıdır: Ucuz beslenmedir.

20) En faydalı gıdalardan birisi cevizdir, daha sonra fındık ve bademdir. Ayçiçeği açık alın. İşlemden geçmemiş olacak, kavurup yiyebilirsiniz. Ama fındık, ceviz gibi yiyecekleri kabuklu alın. Çünkü içine böceklenmesin diye ilaç sıkılmaktadır. Çok çok faydaları olan yiyeceklerdir. Günde bir avuç muhakkak tüketiniz.

21) Elma yemeyi ihmal etmeyin.

22) Plastik, bakır, alüminyum kap kullanılmamalı: Porselen, cam ve çelik kullanın. Meyveleri de bu cins kaplarda yıkayın. Bunların içine litresine göre 9-10 çorba kaşığı elma sirkesi atın. Aşağı yukarı yarım saat bekletin. Sonra tekrar yıkamayın. Tekrar mikrop alır.

23) Dikkat; meyvelerin üzerine parlak görünmesi için mum sürülüyor. Bunları hakiki zeytinyağlı sabundan geçirdikten sonra elma sirkeli sudan geçirin. Ya da elma sirkesi ile ovun. Meyveyi kabuğuyla tüketin eğer sterilse...

24) Lahana, marul gibi yiyeceklerin ilk dört kabuğu çöpe atılmalı: İstediğiniz kadar yıkayın bunların üzerindeki pestisitleri temizleyemezsiniz. Çaresi yok.

25) 3 ayda bir su değiştirilmeli: Çok muhteşem sularımız var ama ne olursa olsun tabiatı rezil ediyoruz. Satın aldığımız sularda az miktarda da olsa kanserojen dozlar karışabilir. Bunlar kontrollü sular ama 3 ayda bir değiştirmek icap ediyor.

26) Plastik her yerde zehir. Plastik bardaklar, kaplar, plastik herhangi bir şey… Bu plastikler ev yapımına girdiler. Doğrudan doğruya inşaat malzemesi olarak kullanıyorlar. Çok şuurlu olun, çok iyi markalar kullanın.

27) Meyve suyu, posasıyla tüketilmeli: Biz kanserli hastalara suyunu veriyoruz. Meyve suyuna geçmeyen çok madde posada kalıyor. Bu şekilde kolon ve mide kanserinden korunmuş oluyorsunuz.

28) Bakır, bilhassa beyin tümörlerinde ön plana çıkıyor: Çok iyi kalaylı olursa bu tesir azalıyor. Ama kulağınıza bakır küpe bile takmayın.

29) Çocuklar, yeşil plastik sahalarda oynamamalı: Plastik çimenler sentetiktir ve kanserojen madde alabilirler.

30) Havuzlar iyi temizlenmeli: Ozonla temizlemek lazımdır. Aşırı klorluysa yine spor yerine kansere hazırlık yapıyorsunuz.

31) Bütün beyazlatıcılardan kaçınılmalı: Çocuklarımızın kullandığı o pırıl pırıl bembeyaz defterler klorla temizleniyorlar. Bunlarla temizlenmemiş defter kullansınlar. Kullandıkları boyalarda da kanserojen tesiri vardır.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?