banner39

Bilmeyenle tartışma oğlum

Genç ressam, yeni bitirdiği tablonun yanına birkaç fırçayla türlü renklerde yağlı boyalar koyarak gitmiş. Ertesi gün geldiğinde...

Hayata Dair 26.10.2014, 21:14 26.10.2014, 21:14
Bilmeyenle tartışma oğlum

Hindistan'da çok meşhur bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yaptıklarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş. Ve onu “Renklerin Ustası” mânâsına gelen Ranga Çeleri olarak tanısa da; kısaca Ranga Guru derlermiş.

Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raciçi ise eğitimini tamamlamış ve son resmini yaparak Ranga Guru’ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş.

Ranga Guru "sen artık usta bir ressam sayılırsın Racaçi. Bundan sonra senin yaptıklarına halk kıymet biçecek" diyerek, resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerine asmasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş.

Raciçi denileni yapmış... Ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki, bütün resim baştan sona kadar çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor. Çok üzülmüş tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar olmuş sanki... Alıp resmi götürmüş Ranga Guru’ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru, üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini tavsiye etmiş. Raciçi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru’ya götürmüş. Tekrar şehrin en kalabalık meydanına, herkesin görebileceği bir yere bırakmasını istemiş Ranga Guru.

Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile ve yanına insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile birlikte bırakmasını istemiş.

Raciçi denileni yapmış. Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da, boyalar da hiç kullanılmamış. Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru’ya gitmiş ve tabloyu göstermiş, resme dokunulmadığını anlatmış.

Ranga Guru bu defa "sevgili Raciçi, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yani yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi. Sevgili Raciçi, mesleğinde usta olman yetmez, âlim de olmalısın. Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Onlara göre senin emeğinin hiç bir kıymeti yoktur. Sakın emeğini bilmeyenlere takdim etme ve asla bilmeyenle münakaşa ve münazara etme" demiş.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?