Camı Açarak Seyahat Etmeyin

Yazın kavurucu sıcağında aracınızla yolculuk yapmak işkenceye dönüşebiliyor. Çareyi ise bazen klimayı, bazen de camları açarak buluyoruz.

Camı Açarak Seyahat Etmeyin

Ancak her iki durum da yüz felçlerine davetiye çıkarabiliyor. Bu yüz felçleri genelde kendiliğinden iyileşebiliyor. Ancak 6 ay içerisinde iyileşme olmaz ise kalıcı yüz felci tehlikesi doğabiliyor. Op. Dr. Akın Banaz, yüz felci geçirdiğini düşünen kişilerin doktora müracaatı hususunda ikazda bulunarak, “Dış görünümde, çiğnemede sıkıntılar oluşturan yüz felci, göz kapanmasını da olumsuz etkileyerek göz sağlığını tehlikeye düşürebilir” dedi.

Yüz felçleri ameliyatlara bağlı olarak oluşabilir. Özellikle kulak, burun, boğaz ve beyin ameliyatları sonrasında yüz felci görülebilir. Yüz felçleri bunun dışında nedeni bilinmeyen şekillerde de olabiliyor. Bu durum ‘İdiopatik’ yüz felçleri olarak biliniyor. Islak yüzle soğuğa veya rüzgâra maruz kalma, sıcak havalarda arabanın klimasını yüze doğru tutarak uzun süre çalıştırma, soğuk veya kavurucu sıcaklarda arabanın camlarını açarak yol almak gibi nedenler ‘İdiopatik’ yüz felçleri arasında yer alıyor.Gözü etkiliyor

‘İdiopatik’ olarak bilinen yüz felçlerinin genellikle kendiliğinden geçtiğini hatırlatan Dr. Banaz, “ancak yüz felcinin kendiliğinden düzelmesinden bahsedebilmek için iyileşmenin 6 ay içerisinde olması gerekir. Genellikle 6 aydan uzun süren yüz felçlerinin kalıcı olduğu düşünülür” dedi. Yüz kaslarını çalıştıran sinirin çalışmamasına bağlı olarak oluşan yüz felcinin dış görünümde ve çiğnemede oluşturduğu sorunların dışında göz kapanmasını da olumsuz etkiler. Yüz felci, göz kapağını kapayan kasların çalışmasına engel teşkil eder. Göz kapağı ve göz kırpması olumsuz yönde etkilenir. Buna bağlı olarak da gözde kuruma, batma ve yara oluşma riski artar. Özellikle ileri yaştaki hastalarda o bölgedeki dokularda sarkma kapakta da sarkmaya yol açabilir.Nasıl tedavi edilir?

Yüz felçlerinin büyük çoğunluğu geçicidir. Gözün zarar görmemesine dikkat edilmesini ve ilk 6 ay içerisinde hastalara sun'i gözyaşlarıyla destek tedavisi yapılması gerektiğini söyleyen Dr. Akın Banaz, yüz felcinin gözü etkilemesiyle ilgili tedaviyi üçe ayırdıklarını belirterek, “Bunlar kaştaki düşmeye, üst göz kapağına ve alt kapak ile yanağa yönelik tedavilerdir” dedi. Op. Dr. Akın Banaz, bu üç tedavi yöntemini şöyle anlattı:

• Ağır kaş düşüklüğü varsa direkt cilt alarak kaş kaldırma yapılır.
• Kalıcı yüz felçlerinde sarkma olan alt kapak kuvvetlendirilmelidir.
• Alt kapaktaki sarkmayı düzeltmek amacıyla cerrahi tedavi yapılır.
• Üst göz kapağında uygulanan en önemli yöntem altın ağırlık uygulamasıdır.
• Altın seçilmesinin nedeni az reaksiyon vermesidir.
• Belli bir ağırlaktaki altın plak kapağın içine takılır.
• Yüz felcinde gözü kapayan kas çalışmaz.
• Altın ağırlık yönteminin mekanik etkisiyle gözün fonksiyonu yerine getirmesi sağlanır.
• Bir diğer tedavi seçeneği göz kapağını yandan kısaltmaktır. Yüz sarkmalarına yönelik tüm kapağı yukarı doğru çekmek de mümkün olabilir.

Göz kapağına altın ağırlık nasıl yerleştirilir?

Göz kapağına altın ağırlık yerleştirirken, lokal anesteziyle cild uyuşturulur, cerrahi müdahale ile üst göz kapağının içine altın plak yerleştirilir. Bu işlem 10 dakika civarında sürer.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 21:30
banner53
YORUM EKLE

banner39