banner39

Çetin Altan ve 27 Mayıs Darbesi

Basın dünyamızın en eski isimlerinden Çetin Altan’ın 1960 darbesinin yapıldığı günün hemen ertesinde köşesinde neler yazdığını görünce şaşıracaksınız.

Hayata Dair 30.12.2011, 22:10 30.10.2015, 11:37
Çetin Altan ve 27 Mayıs Darbesi

Hayat insana ne oyunlar oynar? Bugün doğru bildiğimiz bir hareketimizi, aradan 15 – 20 sene geçtikten sonra belki de yapmamış olmayı dileyebiliriz. Ama iş işten geçmiş olur.

Çetin Altan’ın yazdığı satırlar da o cinsten…

28 Mayıs 1960 tarihli “Bugün Canım Yazı Yazmak İstiyor” başlıklı köşe yazısının giriş paragrafı şöyle:

“Yıllar ve yıllar boyu aklımızın erdiği, gücümüzün yettiği, dilimizin döndüğü kadar, tarihlerden örnekler verdik, hukuk prensipleri sıraladık, kinayeli fıkralar anlattık. Kafasında en küçük bir izan fırdası bulunan bir insan bile bu ihanet yolunun geçit vermeyeceğini görür ve geri dönerdi. Hayır bunlar öyle yapmadılar. Anayasayı çiğnediler, hürriyetleri kestiler, hukuk dışı komisyonlar kurdular.”

“Milli Birlik Komitesi Başkanı ve Türkiye Silahlı Kuvvetler Başkumandanı Orgeneral Cemal Gürsel’in yayınladığı demeçte bilhassa belirtildiği gibi, memleket yakın bir zamanda demokrasinin şartlarına uygun bir idareye kavuşacaktır. Kurucu Meclis, gereken esasları tesbit ettikten sonra hür ve endişesiz bir seçimle memleketi, memleketin sevdiği lekelenmemiş insanlara bırakacaktır.” Diyerek devam ediyor Çetin Altan…

“Bu hareketin meşruluğu ve büyüklüğü, yıkılanların gayrimeşruluğu ve küçüklüğüyle makûsen mütenasip olarak bir âbide gibi ortaya çıkmaktadır.”

Ve Çetin Altan yazısının sonunu şu cümlelerle bağlıyor:

“Bize bugünleri taddıran ve bir milletin haysiyetine konmıya çalışan tozları bir üfleyişle temizleyiveren Türk Silahlı Kuvvetleri sağolsunlar. Kardeş kanı dökülmeden yapılan bu hareketin aynı vakar içinde gerçek demokrasinin temellerini atmasını bekliyor, seviniyor, övünüyor, övünüyor seviniyoruz.”

Bu satırları okuyunca, insan, “nereden nereye” diye düşünmeden edemiyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?