banner15

Diplomasi Savaş Sanatıdır

Minik köpek arkasını leoparın geldiği yöne dönerek, iştahla kemikleri yemeye başlamış. Bu arada da korkudan titrediğini leopara belli etmemeye gayret ediyormuş.

Diplomasi Savaş Sanatıdır

Adamın biri Afrika'da safariye çıkarken yanına minik köpeğini de almış. Minik köpek bir gün ormanda dolaşıp, kelebekleri kovalar, çiçekleri koklarken kaybolduğunu fark etmiş. Ne yapacağını düşünürken bir de bakmış ki karşıdan bir leopar geliyor ve belli ki günlük yiyeceğini arıyor.

'Şimdi başım dertte' diye düşünmüş minik köpek. Etrafına bakmış yerde kemik parçalarını görmüş. Hemen arkasını leoparın geldiği yöne dönerek kemikleri yemeye başlamış, bu arada da arkadaki hareketi tahmin etmeye çalışıyormuş.

Leopar, tam saldıracakken minik köpek kendi kendine 'Ne kadar lezzetli bir leoparmış. Acaba etrafta bundan bir tane daha var mıdır ki?' diye sormuş.

Bu sözleri duyan leopar, bir anda fırlamış ve en yakındaki ağaca tırmanarak dalların arasına saklanmış. 'Canımı tam zamanımda kurtardım yoksa bu köpeğe yem olacaktım' diye düşünmüş leopar.

Bütün bunlar olup biterken, bir başka ağacın üstündeki bir maymun olanları seyrediyormuş. Bildiklerini kullanarak leopardan kurtulacağını düşünmüş. Leoparın yanına giderek neler olduğunu anlatmış.

Leopar köpeğin yaptıklarına çok sinirlenmiş ve maymuna 'atla sırtıma gidip şunu yakalayalım' demiş. Ancak minik köpek, neler olduğunu ve leoparın sırtında maymunla birlikte yaklaştığını fark etmiş. 'Eyvah şimdi ne yapacağım?' diye düşünürken kaçmaya teşebbüs etmemiş. Bunun yerine arkasını leoparın geldiği yöne dönerek, kemikleri yemeye devam etmiş. Leopar tam saldıracak iken yine kendi kendine 'bu aptal maymun da nerede kaldı? Yarım saat önce bir leopar daha getirsin diye gönderdim hâlâ haber yok!' demiş.

Bu lafı duyan leopar, sırtındaki maymunu da bırakıp, koşarak ormanın derinliklerinde kaybolmuş.

Diplomasi böyle bir şey işte:
 
Yapabiliyorsan; hızlı düşün, sakin ol, kuvvetli görün, düşmanını kendi silahı ile vur ve yen...

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 00:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35