banner39

Efsane kahraman Adem Yaşari

Kosova Kurtuluş Ordusu'nun kurucularından şehit Adem Yaşari için Priştine'de düzenlenen törene Kosova cumhurbaşkanı ve başbakanı da katıldılar.

Hayata Dair 11.03.2015, 13:39 14.03.2015, 09:31
Efsane kahraman Adem Yaşari

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'nın Sırp işgalinden kurtuluşunda direnişin temellerini atan, islami kimliği ile tanına Adem Yaşari Kosova ve Arnavutluk'ta anıldı. Efsanevî komutan, millî kahraman, Adem Yaşari 17. ölüm yıldönümünde, ülkesi Kosova'da merasimle anıldı. Kosova hükümeti tarafından 5, 6 ve 7 Mart tarihleri arasındaki törenlere katılım büyük oldu. İlk merasim, başkent Priştine’deki Kosova Güvenlik Gücü'nün Adem Yaşari Kışlası’nda gerçekleşti. Başbakan İsa Mustafa'nın yanısıra ABD, NATO ve yabancı ülke temsilcileri de törende hazır bulundular. Başbakan İsa Mustafa, Adem Yaşari ile ilgili "Bugün hepimizin yüreği bir kez daha sızladı fakat bir o kadar da gururluyuz. Hepimiz aynı kaderi yaşadık. Biz, bu büyük isimler ve kahramanımız Adem Yaşari sayesinde bugünlere geldik. Onlar canları pahasına vatanımız için mücadele ettiler ve şehit oldular. Kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Kosova Kurtuluş Ordusu’nu (UÇK) kurdular ve onların sayesinde bütün dünyadaki Arnavutlar bir araya geldi. Kosova'daki bütün şehitlerimizi saygıyla anıyoruz" dedi.


Priştine'deki törenin ardından Prekaz'daki Adem Yaşari Şehitliği’nde de bir tören düzenlendi. Sırp kuşatmasında şehit olan Adem Yaşari ve ailesi, şehitlikteki mezarları başında anıldı. Törene katılan Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, Adem Yaşari anıt kabrini ziyaret ederek, Adem Yaşari ve ailesinin mezarlarına çelenk bıraktı. Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, Adem Yaşari'nin kabri başında "Bugün, vatanımız ve halkımız için önemli isimlerinden ve bağımsızlığımızın sembollerinden biri olan Adem Yaşari ve ailesini kabri başında anmak için buradayız. Onların sayesinde hürüz ve dilimizi konuşabiliyoruz. Kısacası onlar sayesinde bağımsızlığımızı kazandık ve onları minnetle ve şükranla yâd ediyoruz” dedi.


Bu sene ilk defa, Kosova hükümeti tarafından Yaşari ailesine ithâfen bir meclis oturumu da düzenlendi. Drenitsa Bölgesi'nin Prekaz Köyü'nde doğan Yaşari için Prekaz'da 3 gün süren anma törenleri yapıldı.

Adem Yaşari Anı Müzesi'nde ise meşaleler yakıldı ve “Ateşlerin Gecesi” adını taşıyan bir anma etkinliği düzenlendi. Gecenin geç saatlerine kadar süren etkinlikte, bağımsızlık şarkıları söylendi.

Yaşari, Arnavutluk'ta da Unutulmadı

Kosova'nın millî kahramanı Adem Yaşari, Arnavutluk'ta da unutulmadı. Adem Yaşari için Tiran Millî Tarih Müzesi'nde bir sergi açıldı. Adem Yaşari ve Ailesinin Özgürlük Direnişi' adlı sergide; Yaşari ailesinin fotoğraf ve kişisel eşyaları yer aldı. Kosova Kurtuluş Ordusu’nun kurucusu Yaşari, sadece Kosova’da değil Arnavutluk'ta da direnişin sembolü oldu. Millî kahraman ölüm yıldönümünde, başkent Tiran'daki Millî Tarih Müzesi'nde açılan bir sergi ile anıldı. "Adem Yaşari ve Ailesinin Özgürlük Direnişi" sergisinde, Yaşari'nin silahlarının yanı sıra fotoğrafları ve ailesine ait eşyalar yer aldı.

1998’de Sırp ordusuyla süren çatışmalarda 72 saat direnerek destan yazan Adem Yaşari, Sırp güçleri tarafından evinde şehit edilmişti. Bu saldırıda Yaşari'nin annesi, babası ve eşinin de dâhil olduğu 20 kişi, 28 akrabası ve saldırı sırasında orada bulunan 4 misafiri de şehit oldu.

Drenitsa Bölgesi'nin başkomutanı olan Yaşari, kardeşi Hamza ile hayatı boyunca kol kola savaştı. İki kardeşin Kosova Kurtuluş Ordusu üniformalarıyla çektirdikleri fotoğraf, serginin girişinde gelenleri karşıladı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ve isimleri, ziyaretçilerin dikkatine sunuldu. Sergiyi ziyaret eden bir Arnavut kadın, Adem Yaşari ve ailesinin Kosova' nın kurtuluşu için verdikleri mücadelenin çok büyük olduğunu ve sergilenen fotoğrafların kendisini çok etkilediğini söylerken, “sergideki fotoğraflar beni çok etkiledi. Kosova'daki savaş ve direniş hakkında okulda çok şey öğrendik. Ancak savaştan kalma bu silahlar ve fotoğraflar sayesinde o dönemin kötü yüzünü ve bağımsızlığın ne kadar zor kazanıldığını daha iyi anladım. Bu serginin Tiran’da açılmasından dolayı çok mutluyum. Çünkü benim için Adem Yaşari sadece Kosova'nın değil bütün Arnavutların kahramanıdır" diyerek ifade etti.


NATO Bombardımanı’nı anlatan ve savaş döneminde çekilen Kosova Kurtuluş Ordusu, komutan ve askerlerine ait fotoğraflar da sergilendi. Yaşari ailesinin direniş sırasında kullandığı silahlar, mermiler ve savaş aletleri serginin dikkat çeken parçaları arasındaydı. Sergiyi ziyaret eden bir başka Arnavut da, Adem Yaşari'nin büyük ve korkusuz bir kahraman ve Yaşari ile birlikte diğer Kurtuluş Ordusu Askerleri'nin gerçekleştirdikleri savaşın kendisi için çok kutsal olduğunu söylerken; Yaşari ailesinin gösterdiği direniş ve vatan sevgisinin gelecek nesiller tarafından örnek alınması gerektiğini vurguladı.

Bugün müze olarak hizmet veren ve duvarlarında hâlâ mermi izlerinin bulunduğu Yaşari Ailesi’nin evinin fotoğraflarıysa, önemli bir tarihî kayıt olarak sergide yer aldı.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?