banner39

Evde peynir yapımı

Aldığınız peynirden şüphe ediyorsanız, "temiz ve helâlinden olsun" deyip içinizin rahat etmesini istiyorsanız, peyniri evde yapabilirsiniz. Ancak sütü de güvendiğiniz bir yerden almanız gerekiyor.

Hayata Dair 03.11.2014, 13:03 03.11.2014, 13:03
Evde peynir yapımı

İşte size pratik peynir yapma tarifleri:

1. TARİF

MALZEMELER:

* 5 litre tam yağlı veya yarım yağlı süt (tercihen tam yağlı)

* 1/2 kg süzme veya normal yoğurt

* 2 yemek kaşığı tuz

* Peyniri koyup suyunu süzmek için yeteri büyüklükte, tüy bırakmayan bez torba

HAZIRLANIŞI:

Süt, kaynama sıcaklığına ulaşıncaya kadar ocakta ısıtılır. Kaynama olayının ilk başlangıcında iken, yoğurt içine ilâve edilir. Yoğurt sütün içinde eriyinceye, süt ile homojenize oluncaya kadar karıştırılır. Bu esnada ısıtılmaya devam edilecektir. Bu işlem yaklaşık 5-7 dakika sürmektedir.

Sütün yavaş yavaş pıhtılaşmaya başladığı görülecektir. Pıhtılaşma olayının başladığı esnada, tuz ilâve edilir. Isıtmaya ve karıştırmaya devam ederken, pıhtılaşma yavaş yavaş topaklaşmaya başlayacaktır. Bu süreç de yaklaşık 5 dakika sürmektedir.

Bu sürecin sonunda, sütün tamamının peynire dönüştüğü, peynir topakları ile suyun ayrıştığı görülür. Bu ayrışma, su ve peynir fazlarının tamamen ayrışmasına kadar devam edecektir. Su hafif yeşilimsi bir renk alacaktır.

Bu gözlemi tamamlayıp tencere ocaktan indirilir. Suyu süzülüp peynir topakları torbaya doldurulur. Torbanın ağzı sıkıca bağlanıp üzerine de temiz bir ağırlık konularak bekletilir. En az 12 saat, en iyisi de 24 saat baskı altında kalan peynir bu süre sonunda torbadan çıkarılıp isteğe göre dilimler halinde kesilir.


2. TARİF

MALZEMELER:

* 4 litre süt

* 1/2 fincan hakiki sirke

* 1 çay kaşığı tuz

HAZIRLANIŞI:

Süt 88 dereceye kadar ısıtılır. Diğer peynirler için bir termometre gerekebilir. Fakat burada kaynamaya başlayacak bir sıcaklığa kadar ısıtmak yeterlidir.

Ateşten indirilip sirke ilave edilir ve soğuyuncaya kadar karıştırılır. Soğuyunca, kesik (çökelti) ile peynir altı suyunu ayırmak için kevgirden geçirilir.

Kesik bir kap içerisine aktarılır. Üzerine tuz serpilip ve iyice karıştırılır. Az veya çok tuz kullanmak, zevkinize göre denemeyle ayarlanabilir. Daha ipeksî bir peynir yapısı istenirse, küçük bir miktar kaymak ilave edilebilir.

Afiyet olsun.

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?