banner39

Hayati tehlike anlarında hayatta kalmak için ipuçları

Tehlike anlarında bazı küçük bilgilere önceden sahip olmak kendinizin ve başkalarının hayatlarını kurtarmak için hayati derecede önemlidir

Hayata Dair 14.09.2018, 13:49 14.09.2018, 15:39
Hayati tehlike anlarında hayatta kalmak için ipuçları

Hayati tehlike anlarında hayatta kalmak için önemli ipuçları

1-  Nükleer patlamaya sonrası ne yapılır?

Nükleer bir saldırıya maruz kaldıysanız hemen oturmalısınız. Ayakta durmak akciğerlerinize, kulak zarlarına ve diğer organların patlamasına neden olabilir. Şok dalgası size ulaştığında, hemen sığınacak bir yer bulmalısın.

Nükleer saldırı anında en çok ölüm patlamadan çok ardından gelen etkileri sebebiyle oluyor.

Hiçbir yere seyahat etmeyi denemeyin, hareket edeceğiniz tek nokta yeraltına doğru olsun. Etrafınızda en yakın binanın beton yada çelik yapılarının altına saklanın. Yaklaşık 48 saat boyunca sığındığınız yerden çıkmayın.

Bu çok kritik olan patlama sonrası 48 saat içinde dışarıda harcayacağınız 20 dakika bile patlamadan sağ kurtulsanız bile sizi yüksek radyasyon yüzünden öldürebilir.

Patlama sonrası havaya yayılan radyoaktif madde 48 saat boyunca kademeli olarak azalır.

2-  Sahibi olduğu belli olan bir köpek yanınıza geldiğinde ne yapmalısınız?

Birinin hizmeti ile görevli bir köpek yanınza gelirse muhtemelen sahibi zor durumdadır ve sizin yanınıza yardıma çağırmak için gelmiştir. Köpeğin götürdüğü yere kadar giderek hayatta kalma mücadelesi veren insanı bulabilirsiniz.

3 – Kamu alanında zor durumda kalırsanız ne yapmalısınız?

Eğer kamusal bir yerde hayati tehlike geçiren bir kişi görürseniz sorunu bir kişiye değil hemen etrafınıza yüksek sesle duyurun. Yardım daha hızlı gelecektir.

4-Çölde kaybolursanız ne yapmalısınız?

Çölde yada ıssız bir yerde yönünüzü kaybettiyseniz yanınızda taşıyacağınız küçük bir aynanın size tahmin edemeyeceğiniz bir sürü faydası olacaktır.

Aynayı güneş ışıklarını yansıtarak vereceğiniz sinyal sesinizden çok daha uzaklara ulaşacaktır.

Ayna kadar etkili diğer evrensel yardım isteme işaretleri birer saniye aralıklarla üç silah sesi, üç kez düdük çalmak, üç kez el fenerini yakıp söndürmek olacaktır.

5-  Takip edildiğinizi düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

İzlendiğini düşünüyorsanız, yol boyunca dört kez sağa dönün. Dördüncü dönüşünüzde de aynı yere gittiğinizde arkanızda artık kimse olmaması gerekir. Eğer hala arkanızda biri varsa başınız belada demektir. Yapacağınız en akıllıca şey en yakın güvenlik güçlerinden yardım istemektir.

6- Kesici bir aletle yaralandıysanız ne yapmalısınız?

Derin bir yaradan nesneleri (bıçak, cam, kıymık vb.) asla geri çekmeyin. Onlar bir arterden kan akışını sızdırıyor veya yavaşlatıyor olabilirler veya dışarı çekerken bir atardamarı kesebilirler. Kanamayı yavaşlatmak için batan nesnenin etrafına baskı yapın. Acil müdahale ekiplerine telefonla ulaşın.

7-  Kaybolduysanız ne yapmalısınız?

Kaybolduysan, yapman gereken ilk şey hareket etmektir. Çıldırmayı kesin, oturun ve düşünün. Eğer paniğe kapılırsan ve sağlıklı düşünemezsin.

En önemli kuralları unutmayın:

Açlık üç hafta içinde sizi öldürecek Susuzluk üç gün sonra öldürecek Soğuk üç saat içinde öldürecek, oksijensiz kalmak seni üç dakika içinde öldürecek, panik ise üç saniyede seni öldürecek. ."

8- Cipsle ateş yakmayı öğrenin

Her şeyin nemli olduğu bir yerde ateş yakmanz gerekiyorsa heryerde bulabileceğiniz cipsler en büyük yardımcınız olacaktır.

Sadece birkaç dilim cips alın ve ateşleyin. Ateşi ilk kendisi bulmuş gibi yanan cips ateş ihtiyacınızı karşılayacaktır.

9- Şimşek çarpmasına maruz kalacağınız anlarsanız ne yapmalısınız?

Şimşek fırtınası yaşanırken dışarıdaysanız ve saçlarınız havaya doğru hareketlenmeye başladıysa hemen bir barınak bulun bu şimşek tarafından çarpılacağınızın en bariz işaretidir.

15 saniye içinde bir yere sığınamıyorsanız ayaklarınızı birleştirip yere çömelin ve ellerinizle ayak bileklerinizi tutun. Böylelikle şimşek size çarpsa bile ölümcül etkiye ulaşmadan yüksek enerji toprağa geçecektir.

10-  Doğadaki yenilebilir yabani bitkileri öğrenin

İnsanlar doğada yenilebilir yabani ot ve bitkileri tanısa hiçbir zaman aç kalarak ölme tehlikesini yaşamaz.

Çim tohumlarından, karahindibaya, gülden yoncaya kadar bir çok bitkiyi tanırsanız yeri geldiği zaman hayatınız kurtulacaktır.


 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?