banner39

İhtiyaç duyulan cesaret

Kocamdan tarihî kaleye yanında ben olmadan çıkmasını, sonra da bana "çıkıp çıkamayacağımı söylemesini" istemiştim.

Hayata Dair 19.02.2015, 16:41 19.02.2015, 16:41
İhtiyaç duyulan cesaret

Amerikalı Maureen Corral anlatıyor: 1991 yazında kocamla birlikte İrlanda'ya gezmeye gitmiştik. İyi birer turist olarak biz de meşhur Blarney Kalesi'ni ziyaret ettik.

Blarney Castle'ı ziyaret eden her turist gibi şüphesiz biz de Blarney taşını gördük. Blarney taşına ulaşabilmek için daracık merdivenlerden tırmanmak mecburiyetinde kalıyorsunuz. Yüksekten her zaman korkmuşumdur, çünkü bende klostrofobi (kapalı yerde duramama hastalığı) var. Bu yüzden de kocamdan bensiz çıkmasını, sonra da bana çıkıp çıkamayacağımı söylemesini istemiştim. Kocam geri geldiğinde, "Ne düşünüyorsun? Ben de yapabilir miyim, ne dersin?" diye sordum. O daha cevap vermemişti ki, ufak tefek iki ihtiyar kadın bana yaklaştı ve "şekerim, şayet biz yapabiliyorsak, sen haydi haydi yaparsın" dediler. Ve ben o moralin verdiği cesaretle daracık merdiveni tırmanarak Blarney taşını gördüm.

İrlanda'dan Amerika'ya döndükten yaklaşık bir ay kadar sonra, meme kanseri olduğumu öğrendim. Radyasyon ve kemoterapi tedavisi görmem gerekiyordu.

Doktor, kemoterapi sonucunda olabilecek her şeyi bana tek tek anlattı. Saçımı kaybedebileceğimi, mide bulantısı çekebileceğimi, şiddetli ishal olabileceğimi, ateşimin yükselebileceğini ve çenemin kilitlenebileceğini bir bir sıraladı. Sonra da bana "başlamaya hazır mısın?" diye sordu. Evet, kendimi gerçekten başlamaya hazır hissediyor muydum, hekimi en çok meraklandıran husus bu idi.

Tedavinin başlaması için kocamla birlikte bekleme odasında beklerken birdenbire çok kaygılandım ve korktum. Kocama döndüm ve "sence bunu yapabilir miyim?" diye sordum. Karşımızda kemoterapileri henüz bitmiş iki ufak tefek yaşlı bayan oturuyordu. Kocam elimi tuttu ve "bebeğim, bu aynen Blarney Kalesi'ndeki gibi olacak! Onlar yapabiliyorlarsa, sen de yapabilirsin" dedi. Ve ben başardım.

Cesaretle ilgili şu gerçeği biliyor musunuz? Cesaret, insana ihtiyaç duyduğu anda geliyor.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?