banner39

İnsan beyninin müthiş sırları

Beyin, en süratli bilgisayardan yüzbinlerce kat daha hızlıdır. Böyle mükemmel bir eserin, aynı özelliklere sahip bir benzerinin yapılması imkânsızdır.

Hayata Dair 31.07.2014, 22:22 31.07.2014, 22:22
İnsan beyninin müthiş sırları

İnsan beyninde yaklaşık 100 trilyon sinaps bulunur. Sinapslar, sinir hücrelerinde kimyasal geçişin gerçekleştiği yerlerdir. Vücuttaki herhangi bir hücre, sinapslar yoluyla 1.000 ayrı beyin hücresi ile bağlantı kurabilmektedir. Bu olağanüstü ağ sayesinde meydana gelen bilgi işlem hızı, gerçek anlamda hayret vericidir. Tek bir bit’lik bilgi, bir anda tam 100.000 nörona ulaşabilmektedir. Bu özelliği ile beyin, bilinen en hızlı bilgisayardan yüzbinlerce kat daha hızlıdır. Böyle mükemmel bir eserin, aynı hız ve aynı özelliklere sahip bir benzerinin yapılması, IBM’in teknoloji müdürü Dr. Kerry Bernstein’ın ifadesiyle, mümkün gözükmemektedir.

Dünyada aynı anda yüzmilyonlarca telefon görüşmesi yapılabilir. Dünya çapındaki bu ağ, oldukça üstün ve kapsamlı bir ağdır. Bu gerçeğe rağmen bu büyük ağ, tek bir insan beyni ile karşılaştırıldığında oldukça sıradan kalır. Tek bir insanın beyninin içinde ortalama 100.000.000.000 (yüz milyar) nöron (sinir hücresi) bulunmaktadır. Bu mükemmel ağı daha iyi anlamak için şu örneği verebiliriz: Beyindeki bu nöronlar, sahip oldukları uzantılardan uç uca eklenecek olursa, uzunlukları birkaç yüzbin kilometreyi bulmaktadır. Bilim adamlarının beyni, “evrendeki en büyük gizemlerden birisi” olarak tarif etmesine neden olan en önemli unsurlardan bir tanesi, bu olağanüstü ağın varlığıdır.

Beyin, yaklaşık olarak % 80 su, % 10 yağ ve % 8 proteinlerden meydana gelir. Geri kalan bölümünü ise, karbonhidrat, tuz ve diğer mineraller oluşturmaktadır. Beyindeki her sinir, elektrokimyasal sinyaller alarak işler. Sinir ağları, çok sayıdaki bağlantılarını zayıflatarak veya güçlendirerek hatıraları saklarlar. Ve bunun sonucunda da hafıza oluşur.

Alışılmadık durumlarla karşılaşılması, mesela ilk defa bakılan bir portre, hücrelerin kendi aralarında farklı düzenlemelere girmelerine sebep olur. İlgili sinirler aniden bağlantılarını güçlendirir ve karşılaşılan durumu tarif etmeye çalışırlar. Kaydedilen veriler, ikinci tecrübede, işlemin daha süratli gerçekleşmesini sağlar. Dolayısıyla aynı portreye ikinci defa bakıldığında portre artık tanıdık gelecektir. Hayat boyu tekrarlanan işlemler, genel bir görüntü olarak beyinde saklanır. Beyinde hafızaya kaydedilen her an, 100 milyar sinirin saatte 400 km hızla yaptığı 1.000 ila 500.000 arasındaki bağlantı sayesinde gerçekleşmektedir.

Böylesine müthiş bir kapasiteye sahip olan beyin, sadece loş bir lambayı aydınlatabilecek kadar enerji kullanmaktadır. Vücut ağırlığımızın sadece 50'de biri olan beyin, vücudun tüm oksijen ve glikoz ihtiyacının 5'de 1'ini tüketmektedir. Beyin öylesine önemlidir ki, kalpten çıkan ilk kan ona gönderilir, herhangi bir sebeple bedende kalan az miktarda kan ise, öncelikle onu hayatta tutmaya çalışır. Kalp, damarlar ve bütün diğer organlar ise, adeta bu gerçeği bilip, ona göre çalışırlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?