banner39

İnternetten alışveriş yaparken dikkat

İnternet üzerinden yapılan alışverişlere yönelik şikâyetlerde büyük artış yaşanıyor, uzmanlar ise dikkatli olunması hususunda ikaz ediyor.

Hayata Dair 18.10.2013, 21:08 18.10.2013, 21:32
İnternetten alışveriş yaparken dikkat

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu, son dönemde internet üzerinden yapılan alışverişlere yönelik şikâyetlerde artış yaşandığını belirterek, dikkat edilmesi gereken en mühim noktanın fatura alınması olduğunu söyledi.

Özçulcu, internetten yapılan alışverişlerde artış yaşandığını ve buna bağlı olarak, internet üzerinden yapılan alışverişlere yönelik şikâyetlerin de fazlalaştığını ifade eden Özçulcu "İnternetten alışverişler güvenilir sitelerden yapılmalı. Vatandaş, aldığı ürüne ait fatura, onaylı garanti belgesi ve kullanma kılavuzunun olup olmadığına dikkat etmeli. Özellikle internetten kredi kartıyla yapılan alışverişler için limiti düşük kartlar kullanılmalı. Ayrıca, alışveriş yapılacak siteyle ilgili şikâyet olup olmadığının da araştırılması, mağduriyetin önüne geçecektir" dedi.MUTLAKA FATURA İSTENMELİ

İnternetten alışverişlerde tüketicinin 7 gün içinde vazgeçme hakkına sahip olduğuna dikkati çeken Abdullah Özçulcu, birçok tüketicinin bu konuda şuursuzca hareket ettiğini kaydetti ve internetten alınan ürünlerde fatura, garanti belgesi ve kullanım kılavuzunun büyük önem taşıdığını söyledi.

Özçulcu "Tüketici bu belgeler olmadığında ürünü iade etme imkanı da bulamıyor. Tüketici ürünü iade etmek istediğinde 7 gün içerisinde cayma bildiriminde bulunması gerekiyor. Bunun için de fatura adresinin olması şart. Cayma bildiriminde önemli olan ise bu bildirimin 'sözlü' değil 'yazılı' yapılmasıdır. Tüketici iade edeceği ürünle ilgili faturada belirtilen adrese noter ya da iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla cayma bildirimini göndermelidir. Bu şekilde mağduriyet yaşanması önlenebilir" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?