Kosova'da fetihten kalan Türk isimleri / VİDEO

Kosova'nın şehirlerindeki mimari yapı kadar kültürlerinde de Osmanlı etkisi sürüyor. Osmanlı döneminden bugüne şehirlerin isimlerindeki değişim de bunun göstergelerinden

Hayata Dair 16.01.2014, 19:05 16.01.2014, 20:55
Kosova'da fetihten kalan Türk isimleri / VİDEO

Balkanlar'ın gözbebeği Kosova 5 asır boyunca Osmanlı hâkimiyetinde yaşadı. Osmanlı fethettiği topraklarda mimari eserler inşa etmekle kalmadı, şehirleri kültürel olarak da yeniledi. Kosova'nın şehir ve köy isimlerinde yapılan değişiklik bu değişimin en önemli göstergelerinden biri.

Osmanlı topraklarına dâhil edilen ve adı değişen şehirler Osmanlı döneminden bu yana aynı isimlerle anılıyor. Karatavuk anlamına gelen Kosova, Osmanlı'nın Balkan fethindeki en özel bölgelerden birini teşkil ediyor. Osmanlı'nın Balkanlara gelişiyle birlikte Kosova'daki birçok şehir ismi de değişikliğe uğramış.

PRİZREN, ZİYNETLİ KASABA

Bunlardan biri başkent Priştine. Göçmenlerin dinlenme yeri olarak bilinen Priştine Osmanlı'nın Balkanlar'a gelişi ile birlikte bu ismi almış. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Prizren şehrinin ismi ise ziynet dolu kasaba manasına geliyor.

Osmanlı`dan önce "Vicianum" adıyla bir Roma kasabası olarak bilinen başkent Priştine'nin fetihle beraber yalnızca ismi değişmedi. Aynı zamanda kültürel şehir ünvanını da aldı. Kasabaları şehirleştiren ve farklı bir kimlik kazandıran Osmanlı aynı zamanda yeni şehirler de kurdu.

İPEK'İN İSMİNİ FATİH KOYDU

 

Antik dönemde ismi "Siparantum" olarak bilinen ve o dönemden bu yana ismi pek çok kez değişen tarihi İpek şehri, bugünkü ismine Fatih Sultan Mehmed Han döneminde kavuştu. Kosova'da bir çok şehrin ismi de zamanla ses değişimine uğrayarak farklı adlarla anılmaya başlandı.

Tekkeler şehri olarak bilinen "Yakova'nın adı önceleri Cakova imiş. Osmanlı döneminde “Ceylan” ismini alan şehir, zamanla “Gilan” olarak anılmaya başlandı. Arnavutça “Morava” adıyla da bilinen Gilan “çamurlu kent” anlamına geliyor.

Siyasi ve politik süreçlerin etkisiyle zaman içerisinde isimleri değişikliğe uğrayan şehirler, Osmanlı'nın kazandırdığı kültürel kimliğin izlerini taşımaya devam ediyor.

KAYNAK: KUZEY HABER AJANSI

Yorumlar (1)
KOSOVA KOYLERINI GÖSTEREN HARITA 3 yıl önce
Kosova köylerini gösteren haritamız varsa bir zahmet göndermek imkanı varsa memnun olurum.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?