Kosovalı âmâ marangoz

Ferizovik şehrinde dededen yadigâr marangozluk mesleğini sürdüren Davut Hoca’nın iki gözü de görmüyor. Davut Hoca aynı zamanda üniversitede hukuk eğitimine devam ediyor.

Kosovalı âmâ marangoz

Davut Hoca küçük yaşlarından itibaren karşılaştığı zorlukları yenme başarısını azim ve kararlılığına borçlu olduğunu söylüyor. Davut Hoca hayatını ve mesleğini "zor olduğunun farkındayım. Birçok insan marangozluğu nasıl yaptığımı merak ediyor. İki gözüm de görmüyor. Bu meslek, gözleri gören bir insan için bile riskli. Çünkü her an dikkat gerektiriyor. Ancak ben küçüklüğümü bu dükkânda geçirdim. Ahşap kokularıyla büyüdüm. Bazı işleri yapmakta zorlansam da buranın her karesini ezberledim. Mesleğimi seviyorum. Çocukluğumda dedemin yanında buradaydım. Göremesem de hep onların yardımlarıyla işi öğrendim. Çoğu zaman zorlansam da tek maksadım vardı, o da dede mesleğini sürdürebilmek ve bunu yapabileceğimi kanıtlamak" sözleriyle özetliyor.
    
Marangozhanede ahşap kapılar ve pencereler, dedesinden miras olan küçük dükkânda arkadaşıyla birlikte çalışan Hoca'nın elinden çıkıyor. Davut Hoca "Kosova'da ahşap kapılar hâlen kullanılıyor. Bu yüzden en çok yaptığımız iş, büyük kapılar ve pencereler. Arkadaşlarım da çok yardımcı oluyorlar. İmalatın sonunda bütün yaptıklarımızın final çalışmasını mutlaka ben yapıyorum. Çünkü en zor iş, sonunda yapılandır. Bense bunu büyük bir keyifle yapıyorum" diyor.

Davut Hoca "Ferizovik'de hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Engelliler Derneği başkanıyım ve bilgisayar kullanmayı bildiğim için diğer âmâ arkadaşlarıma da bunu öğretmeye çalışıyorum. Engelliyiz, fakat amacımız bizim de diğer insanlar gibi, her ne kadar zorlansak da yapabileceğimizi kanıtlamaktır. Yetkililerden ne para ne de başka bir şey istemiyoruz. İstediğimiz tek şey var, o da daha fazla engelli eğitmenin derneğimizde görev almasıdır. Çoğu arkadaşımız engelli alfabesini hâlâ bilmiyor. Bunu öğrenmeleri durumunda hayatta da daha aktif olacaklar. İnsandaki en büyük engel, vicdanın olmamasıdır. Bu yüzden biz çoğu zaman yürümekte zorlansak da, yine de diğer insanlar gibi ayaktayız ve her ne olursa olsun, hayat mücadelemiz devam edecek" diyerek sözlerini bağlıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 20:38
banner53
YORUM EKLE

banner39