Onun gönlü okyanus gibidir

Hacı Bektaş Veli'nin kabul etmediği hediyeyi, Hz Mevlana kabul edince, adam hayrete düşer.

Hayata Dair 26.02.2015, 14:22 26.02.2015, 14:22
Onun gönlü okyanus gibidir

Bir adam kötü yoldan haram para kazanıp bununla da kendisine bir inek alır. Aradan bir müddet zaman geçer ve adam yaptıklarından pişman olur ve "hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için" bu ineği, Hacı Bektaş Veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergâhlar aynı zamanda aşevi vazifesi görüyordu. Durumu Hacı Bektaş Veli'ye anlatır. Hacı Bektaş Veli "helâl değildir" diye bu kurbanı geri çevirir.

Bunun üzerine adam Mevlevî dergâhına gider ve aynı durumu Mevlana'ya anlatır. Hazreti Mevlana ise bu hediyeyi kabul eder.

Adam aynı şeyi Hacı Bektaş Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana Celaleddin hazretlerinden bunun sebebini sorar. Mevlana "biz bir karga isek, Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir" der.

Adam üşenmez kalkar, Hacı Bektaş Dergâhı'na gider ve Hacı Bektaş Veli'ye, "Mevlana'nın kurbanı kabul ettiğini" söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektaş Veli'ye sorar. Hacı Bektaş da "bizim gönlümüz bir su birikintisi ise, Mevlana'nınki okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir fakat onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir" diye cevap verir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?