banner39

banner35

Problem ile çözüm arasındaki fark

İşçi, güçlü bir elektrikli vantilatör alarak sabun üretim bandına doğru yöneltti. Vantilatörü açtığı anda dolu olan kutular hattan geçerken dışarı savruluyordu.

Hayata Dair 02.05.2014, 22:03 02.05.2014, 22:03
Problem ile çözüm arasındaki fark

Durum 1: NASA uzaya astronot gönderdiğinde tükenmez kalemlerin yerçekimi olmayan ortamda çalışmadığını fark etti (yerçekimi olmadığı için mürekkep kâğıdın üzerine akmıyordu).

Çözüm 1: Bu problemin çözümü NASA'ya on yıla ve 12 milyon dolara mâloldu. Öyle bir tükenmez kalem ürettiler ki bu kalem, yerçekimsiz ortamda, yukarı yönde, suyun altında ve sıfırın altından 300 C'ye kadar olan sıcaklıklarda yazı yazmaya imkân sağlıyordu.

Çözüm 2: Peki Ruslar ne yaptılar? Kurşun kalem kullandılar.

***

Durum  2: Japon yönetim sistemindeki en hatırda kalır çalışmalardan bir tanesi. Japonya'daki en büyük kozmetik firmalarından birinde yaşanan boş sabun kutusu problemidir. Müşterilerden birisi firmaya, aldığı sabun kutusunun boş olduğu konusunda şikâyette bulunmuştur.

Yetkililer hemen, üretilip paketlenen sabun kutularını sevkiyat birimine gönderen hattı izole ettiler. Bu sırada bir şekilde bir sabun kutusunun hattan içi boş şekilde geçtiği tespit edildi. Yönetim, mühendislerine problemi çözmesi için talimat verdi.

Çözüm 1: Mühendisler iki kişi tarafından kullanılan yüksek-çözünürlükte bir X-ışını cihazı tasarlamak için ciddi çalışma yaptılar. Bu sayede hattan geçen bütün sabun kutuları izlenebilecek ve boş olmadıklarından emin olunacaktı.

Çözüm 2: Küçük bir şirketteki sıradan bir işçi aynı problemle karşılaştığında, X-ışını vb karmaşık şeylerle uğraşmadı. Onun yerine farklı bir yol buldu. Güçlü endüstriyel bir elektrikli vantilatör alarak hatta doğru yöneltti. Vantilatörü açtığı anda dolu olan kutular hattan geçerken boş olanlar hattın dışına doğru savruldu.

Buradan çıkarılacak ders:

* Her zaman basit çözümler arayın.
* Problemleri çözmek için mümkün olan en basit çözümü tasarlayın.
* Her zaman çözüme odaklanın.

banner53
Yorumlar (0)
1
hafif kar duşu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?