banner39

Sağlık, Sıhhat, Afiyet...

Sağlık için sadece diyet yapmak yeterli olmuyor. Ruhî ve zihnî sıhhatimiz de, en az beden sağlığımız kadar mühimdir.

Hayata Dair 14.09.2013, 07:04 14.09.2013, 07:10
Sağlık, Sıhhat, Afiyet...

Vücud, ruh ve zihin için sağlıklı beslenmenin kaideleri:
 
* Birinci kaide: TEMİZ HAVA
 
Haftalarca yiyeceksiz, günlerce susuz yaşayabiliriz ama havasız sadece birkaç dakika yaşamak mümkündür. Vücudumuzun dayanıklılığı soluduğumuz havanın miktarına bağlı. Hücre seviyesinde oksijen eksikliği, damar sertliği, şeker, kanser, kas iltihabı, yüksek tansiyon gibi bozukluklara yol açar. Derin temiz hava soluyarak hücrelerdeki oksijen oranını artırabilir, böylece vücut fonksiyonlarını düzenleyebiliriz.
 
Temiz hava, enfeksiyonlara karşı hücre direnci artırır. Öğrenmeye yardımcı olur. Bazı alerjik durumları azaltır. Sakinleşmek ve dinlenmek için beyin fonksiyonlarını düzenler. Kan basıncını düşürür.
 
* İkinci kaide: GÜNEŞ IŞIĞI

Tabiatta en çok şifa verenlerden biri olan güneş ışığı, günümüz tedavi yollarından hem çok az anlaşılmış, hem de çok az kullanılmıştır.
 
Güneş ışığı, deri altındaki kolesterolü D vitaminine dönüştürür. Bakteri ve virüsleri yok eder. Akyuvarların sayısını artırır. Tansiyonu düşürür.

Güneşlenme sayesinde kandaki kolesterol ve trigliserit (yağ) seviyesi düşer. Ultraviyole ışınlar derinin altında kızıla dönüşür ve tedavi edici tesiri yok olur. Bu yüzden güneş ışınlarının fazlası sağlığı tehdit edebilir.
 
* Üçüncü kaide: ÖLÇÜLÜ OLMAK

Ölçülü ve kendi kendine hâkim olmak, her yönden sıhhatli ve dengeli bir hayat sürmek demektir. Bunun içine; çalışmak, dinlenmek, okumaktan aile ve dostlarla geçireceğiniz zamana, kendinize ayıracağınız vakte, ibadete, doğru düşünme ve beslenmeye kadar her şey girer.
 
Beslenmede ölçülü olmak için: Size zarar verecek hiçbir şeyi yemeyin ve sağlıklı gıdalarla beslenin, demektir.
Kahvaltınızı ve öğle yemeğinizi sıkı, Akşam yemeğinizi de hafif yiyin. Yemek aralarında atıştırmayın.
Farklı ama rafine edilmemiş gıdalar yiyin. Bir öğünde fazla çeşit yemeyin. Düzenli zamanlarda ve rahat ortamlarda yemek yiyin. Lokmanızı iyi çiğneyin ve yediğinizden zevk alın.


 
* Dördüncü kaide: DİNLENMEK
 
Dinlenmek insan için en iyi tedavi yoludur. Hasta olduğunuzda yapmanız lazım gelen ilk şey yatmak olmalıdır. Dinlenmenin iyileştirici kuvveti, diğer tedavi metodlarının muvaffak olmasına da yardımcı olur. Yeterince dinlenmemek ise insanı hasta eder. Dinlenmek için sadece uyumak lazım gelmez. Bazen ortam değişikliği bile vücudu ve zihni dinlendirir. Farklı kasları kullanmak, farklı şeyler düşünmek gevşemeye yardımcı olur. Birçok insanda görülen sinirsel bozukluklar kendini aşma çabası ve aşırı yorgunluktan meydana gelir.

Dinlenmek için zaman ayırın. Dışarı çıkın, bir iskemleye oturun ve hiçbir şey yapmayın. Bu tavsiye size uygun gelmiyorsa, yeterince dinlenmek için davranışlarınızı değiştirmeniz lazım geldiği anlaşılır. İyi bir uyku için midenizin boş olması lazım geldiğini unutmayın. Uyurken odanıza temiz hava girdiğinden emin olun. Eğer uyurken temiz hava alamazsanız, yorgun ve gergin uyanırsınız. Unutmayın ki, gün boyunca adalelerini kullananlar, gece iyi bir uyku uyurlar.

* Beşinci kaide: DİYET
 
Beslenmenin hedefi rafine yiyeceklerden uzak durmaktır. Yeterince aminoasit, vitamin, mineral ve eser elementler alacağınız tabii gıdaları seçin.

Kahvaltı: Tahıl, iki meyve, tam tahıl ekmeği (rafine edilmemiş undan yapılan ekmek), ceviz veya fındık, tahıl ya da soya sütü, kahvaltıdan bir süre sonra bir-iki bardak su...

Öğle: Yüksek proteinli sebzeler, salata, tam ekmek, akşam üzeri bir ya da iki bardak su...

Akşam: Taze meyve, tahıl, kraker, tam ekmek, salata veya çorba. En iyi sindirim için öğünler arasında 5-6 saat olmalı ve yemek saatleri düzenli olmalı. Hafif bir akşam yemeği iyi uyumanızı ve zinde uyanmanızı sağlar.

* Altıncı kaide: SU
 
Su, beslenmenin en mühim parçasıdır. Vücudunuzun her fonksiyonu sıvıyla sağlanır ve vücudunuzdaki suyun yüzde 10'unu kaybetmek ciddi problemler doğurur. Yüzde 90'ı su olan kan, besinleri hücrelere taşır ve buradaki atıkları alır. Normal bir insan için günde 6-8 bardak su yeterlidir. Eğer idrarınız renksiz ve kokusuzsa yeterince su alıyorsunuz demektir.
 
Yemekle birlikte su içmeyin, çünkü bu su sindirim sıvılarına karışır ve etkilerini azaltır. En iyi neticeyi almak için, yemekten en az yarım saat önce veya sonra su için. Uykudan önce bir ya da iki bardak su içilmeli.

Birçok kez, sadece yeterince su içmek bile, kabızlık, baş ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlar.
 
* Yedinci kaide: EGZERSİZ

İnsan vücudu hareket ister. Egzersizin birçok faydası vardır. Nabzı ve tansiyonu düzenler. Kandaki kolesterol ve lipid (yağ) oranını düşürür. Solunum yollarını açarak vücuda daha fazla hava girmesine yardımcı olur.
 
Eklemlerdeki esnekliği artırır. Beyindeki "iştah" merkezi daha etkili çalıştığı için iştahı kontrol eder.
 
Oksijen sirkülasyonunu ve alımını artırır, bu da sinirlerin ve dokuların beslenmesini sağlar. Kasları ve damarları kuvvetlendirir. Haftada beş-altı kez 20 dakika boyunca yapabileceğiniz bir egzersiz türü seçin.
 
Unutmayın; egzersiz yapacak zaman bulamayanlar, hastalık için pek çok zaman ayırmak mecburiyetinde kalırlar.
 
* Sekizinci kaide: İNANIN
 
Hayat tarzımızda değişiklikler yaparken bazen cesaretimiz kırılır. Ancak bunu tek başına yapmak mecburiyetinde olmadığımızı bilmek cesaret vericidir.

İçinde bulunduğunuz bütün güzellikleri ve bizi yaratan Allahü teâlânın büyüklüğününü düşünün, O'na sığının, böylece sayılmayacak kadar çok sıkıntının aşılmasında kendinizde kuvvet bulacak ve farklılığı rahat bir şekilde göreceksiniz zaten...

Tabiattaki güzelliğe muhabbetle ve ibretle bakın. Cesaretiniz kırıldığında tabii güzellikleri seyretmek yeterli olacaktır.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?