banner39

Sigara kör ediyor

Sigara kullanımı, gözdeki sarı nokta hastalığını artırarak görme bozukluğuna, daha sonra da körlüğe neden oluyor.

Hayata Dair 21.02.2014, 09:34 21.02.2014, 09:34
Sigara kör ediyor

Sigara kullanımının yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan ve görme merkezini etkileyen sarı nokta hastalığının gelişimi ve ilerlemesini tetiklediğini söyleyen hekimler "Hastalığın oluşmaması ve ilerlememesi için sigaradan uzak durulması gerekiyor. Aksi takdirde kör olabilirsiniz" diyorlar.

Göz sağlığını Tehdit Eden Unsurlar

Yapılan araştırmalar yediklerimizden içtiklerimize, soluduğumuz havadan yaşadığımız atmosfere kadar pek çok etkenin göz sağlığımızı tehdit ettiğine dikkat çekiyor.
Özellikle 60 yaşından sonra ortaya çıkan sarı nokta hastalığında, sigara kullanımı önemli bir risk faktörüdür.

Sigara hastalık riskini 2-4 kat artırıyor. Ailede sarı nokta hastalığına ilişkin bir genetik miras varsa ve kişinin genleri ‘kompleman faktörü’ ihtiva ediyorsa, sigara kullanımı riski katlanarak artırıyor.

Bunlara Dikkat Edin

Sarı nokta hastalığı cisimleri, çizgileri eğri ve kırık görme, görme kalitesinde bozulma ve renk görmede bozukluk gibi belirtileri gösterir. Bu hastalık da, göz kuruluğu ve glokom gibi görme kaybına neden olabilen önemli bir sağlık problemidir.

Sigara, retinayı koruyan önemli bir antioksidan olan lutein’in emilimini azaltır, bu nedenle de sigara kullananlarda lutein düzeyi düşer ve sarı nokta hastalığı riski artar.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?