banner39

Sosyal Ağları 'Onarmanın' 10 Yolu

Facebook, Twitter ve diğer sitelerde canınızı en çok sıkan 10 problemi çözmenin basit yolları bulundu.

Hayata Dair 11.12.2012, 12:25 11.12.2012, 12:25
Sosyal Ağları 'Onarmanın' 10 Yolu

Özellikle Facebook ile Twitter için "pek çok kişinin hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi" desek, herhalde abartmış olmayız. Zamanınızın büyük bir bölümünü Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda harcıyorsanız, bu hizmetlerde karşılaştığınız istenmeyen mesajlar, gizlilik meseleleri ve eksiklikler gözünüze batmaya başlayacaktır. Chip.com.tr'nin yaptığı bir araştırma bütün bu dertlere çare olacak nitelikte: Bu tavsiyeleri uygularsanız hepsini onarıp, istediğiniz hale getirmenin yolu var. İşte bunlardan 10'u:

1. Gereksiz uyarılardan kurtulun: Hesabınızda "X arkadaşınız sizi fotoğrafta etiketledi... Falanca sizin durumunuzu beğendi" gibi ikazlar alıp başını gittiyse, hangi durumlarda ikaz alacağınızı düzenleyebilirsiniz. Bunu Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağların ayarlarında rahatlıkla yapabilirsiniz.

2. Spam'ı baştan engelleyin: Uyarılar dışındaki istenmeyen içeriklerin çoğu, zararlı bağlantılara tıklamanız nedeniyle ortaya çıkar. "iPad kazandınız" veya "buna inanamayacaksınız" gibi şeyler söyleyen bağlantılara ve "bunu arkadaşlarınıza yollayın" gibi içeriklere tıklamayın ve uymayın.

3. Gereksiz uygulamaları temizleyin: Sosyal ağlarınızda izin verdiğiniz uygulamalar, size gösterdikleri mesajlarla dikkatinizi dağıtabilir. Uygulamalara verdiğiniz izinleri temizlemek için MyPermissions.org sitesindeki gibi bir araç kullanabilirsiniz.

4. Kişileri silin: Facebook'da çok fazla arkadaşınızın olması, siteyi daha karışık bir hale getirdiği gibi, bir araştırmaya göre mutsuz insanların bir karakteristiği... Daha temiz bir haber kaynağı için, düzenli olarak kişileri arkadaşlıktan çıkarın ve takip etmeyi bırakın.5. Arkadaşlarınızı listelere ayırın: Kişileri listenizden çıkarmak istemiyorsanız, onları listelere ayırabilirsiniz. Bu sayede hem herkesin bütün bilgilerinizi görmesine mani olmuş olursunuz, hem de haber kaynağınızı toplu tutabilirsiniz.

6. Uygulamalar ve uzantılarla geliştirin: Windows, Android, OS X ve iPhone için çeşitli Twitter istemcilerini deneyerek, Facebook'u Social Fixer gibi bir tarayıcı eklentisiyle geliştirerek daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

7. Birden fazla ağda aynı anda paylaşın: Belki bütün sosyal ağlarda birden var olmak istiyorsunuz veya belki de tüm sosyal ağları bir araya getiren bir sosyal ağ kullanıyorsunuz. Bu işi kusursuz olarak yapmanız her zaman mümkün olmasa da Facebook, Twitter ve Google+'ı kullanmanız herşeyi çok daha kolaylaştırabilir.

8. Boşa zaman harcamayın: Sosyal ağlarda gereğinden fazla zaman geçiriyorsanız, bu meseleyi (chrome'un uzantısı) Facebook Nanny gibi bir araçla sosyal ağlarda harcadığınız süreyi kısıtlayan bir araçla çözebilirsiniz.

9. Politik mesajları ve diğer sinir bozucu güncellemeleri engelleyin: Haber kaynağınız politik mesajlar, bebek resimleri ve dizi tartışmalarıyla dolup taşıyorsa, unpolitic.me gibi bir eklentiyle politik mesajları, kedi fotoğraflarıyla değiştirebilir veya yine Social Fixer ile herhangi bir türdeki güncellemeleri gizleyebilirsiniz.

10. Bilgilerinizi gerçekten gizli tutun: Sosyal ağlarınızda gizlilik ayarlarınızı gözden geçirerek kimin, hangi içeriklerinizi görebildiğini inceleyin. Tüm sosyal ağlardaki gizlilik ayarlarınızı değiştirmek için AdjustYourPrivacy.com gibi bir web sitesinden faydalanabilirsiniz.


banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü