banner39

Tiran'da kandil kutlaması

Arnavutluk'un en eski tekkelerinden biri Kadirî tekkesinde Mevlid Kandili sebebiyle bir faaliyet yapıldı.

Hayata Dair 20.01.2015, 16:40 20.01.2015, 16:40
Tiran'da kandil kutlaması

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Tiran'daki önemli binalardan biri olan ve avlusu Arnavut kaldırımı taşlarla döşeli Kadirî tekkesi, ülkedeki en eski manevi merkezlerden biridir. Kadirî Tekkesi'nin duvarlarında âyetler ve lafzâ-i celâllerin yazılı olduğu tablolar var.

Bahçesinde kurucu şeyh efendilere ait üç mezar bulunan Kadirî tekkesinin bir bölümü kısa süre önce restorasyon kapsamına alındı. Bir süredir kapalı olan bölümdeki onarımın tamamlanarak yakın zamanda hizmete açılması planlanıyor.


Tekkede dinî günlerde zikrullah âyinleri icra ediliyor ve çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bu seneki Mevlid Kandili vesilesiyle düzenlenen programa, Arnavutluk İslâm Birliği Başkan Yardımcısı, İran'ın Tiran büyükelçisi ve vatandaşlar katıldılar. Konuşmacılar, Sevgili Peygamberimiz aleyhisselatü vesellemin hayatından kesitler anlatıp, İslâmiyet ile alakalı bilgi verdiler.


Kadirî Tekkesi'nin şeyhi Buyar Horasanî, tekke ve Mevlid kandili ile alakalı olarak "Kadirî tekkesinde düzenlenen bu programda inançların güçlenmesi; barış, yardımlaşma ve hoşgörünün ülkelerimizden ve insanlarımızdan eksik olmaması için dualar ettik. Peygamber Efendimizin dünyayı şereflendirdiği günü yâd ettiğimiz bu özel günde bizi yalnız bırakmayan dostlarımıza teşekkür ediyorum. Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanımak ve tanıtmak her Müslümanın görevidir. Biz de bugün Muhammed aleyhisselamı anmaya, hayatını ve mesajlarını vatandaşlarımıza anlatmaya çalıştık" dedi.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?