banner39

Yorgun olmanın şaşırtıcı sebepleri

Sadece dün gece iyi uyuyamamış olmak, yorgun olmanızın tek nedeni değildir, farkında olmadan yaptığınız veya yapmadığınız basit şeylerden dolayı kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz.

Hayata Dair 13.01.2016, 22:02 13.01.2016, 22:02
Yorgun olmanın şaşırtıcı sebepleri

Egzersizi İhmal
Yorgun olduğu için egzersiz yapmayı ihmal eden insanlarda yorgun olsa dahi egzersiz yapanlara oranla daha fazla halsizlik şikâyeti gözlemlenmiş, bu yüzden giyin spor ayakkabılarınızı ve kısa da olsa bir yürüyüşe çıkın. Düzenli ve disiplinli bir şekilde yapmaya devam ederseniz kendinizi çok daha enerjik hissedebilirsiniz.

Yeterince Su Tüketmemek
Su tüketimi yeterli seviyede değilse vücudunuzda oluşan su kaybıyla ortaya çıkabilecek problemler arasında halsizlik başı çekmektedir. Diğer problemler arasında baş ağrısı, ödem ve hazımsızlık gibi şikâyetler yer alır.

Yeterli Seviyede Demir Tüketmemek
Demir eksikliği belirtileri arasında yer alan halsizlik özellikle ilerleyen seviyelerde ortaya çıkan anemi rahatsızlığıyla pekişir. Bunun nedeni kanda taşınan oksijen miktarının azalmasıdır. Bu yüzden demir yönünden zengin olan barbunya,  yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve fıstık gibi gıdaları tüketmeyi ihmal etmeyin.

Mükemmelliyetçilik
Hayatınızda hiçbir hataya tahammül edemiyor, başarmak adına yüksek hedefler koyuyor, her küçük problemi gözünüzde büyütüp kendinizi strese sokuyorsanız işte sürekli yorgun hissetmenizin bir diğer nedeni de budur. Mükemmel olmak adına zihninizi yormayı bırakın unutmayın mükemmel insan diye bir örnek yoktur.

Endişeli Olmak
Henüz yaşamadığınız sıkıntıları, problemleri veya oluşabilecek meseleleri şimdiden düşünüyor ve ihtimaller hakkında kafa patlatıp sürekli endişe ediyorsanız, bir diğer yorgunluk sebebi de budur.

Kahvaltıyı Atlamak
Gün içerisinde enerjinizi ve motivasyonunuzu yüksek tutacak olan en önemli öğün kahvaltıdır. Eğer diyet yaptığınız için veya zaman bulamadığınız için kahvaltıyı atlıyorsanız, kendinizi halsiz hissetmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Fast-Food Yiyecekler
Eğer öğünlerinizde fast-food ağırlıklı besinler tercih ediyorsanız bu besinler genel olarak basit karbonhidratlar, şeker ve yağ gibi kısa süreli enerji veren maddelerden oluşurlar. Bu nedenle bu yiyecekleri tükettikten kısa bir süre sonra kendinizi tekrar aç ve yorgun hissederseniz.

Hayır Diyememek
İnsanları memnun etmek adına sürekli olarak kendinizden taviz veriyorsanız "hayır" demeyi öğrenmenizin vakti gelmiş demektir. Sürekli etrafınızdaki insanları düşünerek yaşamanız sizleri hem mutsuz edecektir hem de enerjinizi düşürecektir.

Alkolün Kötü Tesiri
Uyku problemleri yaşadığı için kendisini sabahları yorgun hisseden insanlarda alkol problemi varsa, yapılacak ilk iş alkolü tamamen bırakmaktır. Eğlenmek veya uyumak ya da gevşemek için alkol içen kimseler, aslında kendilerine büyük kötülük yapıyorlar. Çünkü alkol kısa süreli rahatlama hissi sağlasa da, vücutta su kaybına yol açtığı için verdiği hasar çok daha büyük oluyor.

Kafein Eksikliği
Kahve ve çayın faydaları hep tartışılmıştır ancak kafein eksikliğinin konsantrasyon problemleri, halsizlik ve enerji kaybına yol açtığını birçok araştırma desteklemektedir. Bu yüzden günde en fazla 1 veya 2 fincan kahve içerek yorgunluk hissini önleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?