banner39

Yürümesi imkânsız, demişlerdi

Anneyle baba, küçük Glenn'in bacaklarının iyileşmesi için dua ediyor ve her gün doktordan bu ameliyatı bir gün daha ertelemesini istiyorlardı.

Hayata Dair 05.02.2015, 22:34 05.02.2015, 22:42
Yürümesi imkânsız, demişlerdi

Amerika'nın Kansas eyaletindeki bir okuldaki sobayı her sabah yakmak, Cunningham ailesinin iki küçük oğlunun göreviydi. Soğuk bir kış sabahı, kardeşler yine sobayı temizleyip odunla doldurdular. Bir şişe gazı da odunların üstüne döktükten sonra ateşe verdiler. O anda bir patlama oldu ve ağabey öldü. Küçüğü Glenn'in de bacakları feci şekilde yandı.

Daha sonra anlaşıldı ki, şişeye yanlışlıkla benzin doldurulmuştu. Yaralanan küçük Glenn'i tedavi eden hekim, çocuğun bacaklarını kesmenin daha iyi olacağını söyledi. Anne ve baba yıkılmıştı. Zaten bir oğullarını yitirmişlerdi. Şimdi de diğer oğulları bacaklarını kaybedecekti. Acılı ebeveyn, hekime "bacakları kesme işlemini ertelemesini" rica ettiler. Doktor kısa bir süre için bunu kabul etti. Anne ve baba, çocuklarının bacaklarının iyileşmesi için dua ediyor ve her gün doktordan bu ameliyatı bir gün daha ertelemesini istiyorlardı. Bu münakaşa iki ay sürdü. Hekimle her gün tartışırken, çocuklarını da bir gün tekrar yürüyebileceğine inandırıyorlardı. Çocuğun bacakları kesilmedi ama sargılar açıldığında, sağ bacağının diğerinden 6 cm daha kısa olduğu ortaya çıktı. Sol ayağındaki parmaklar da neredeyse yoktu.

Glenn Cunningham beş yaşında bacakları feci şekilde yandıktan sonra sakat kalmış ve hayatının geri kalanını tekerlekli sandalyeye mahkûm geçirir düşüncesiyle hekim tarafından kendi haline bırakılmıştı. "Bir daha yürümesi mümkün değil. Hiç şansı yok" diyorlardı.

Başka doktorlar da bacaklarını incelemişlerdi ama her geçen gün büyüyen Glenn Cunningham'in dirayetini ve azmini dikkate almamışlardı. O, doktorlara kulak asmadı ve yürümeye çalıştı. Yatakta yata yata zayıf kalan kıpkırmızı bacakları yara içindeydi. Aylarca uğraştı, didindi ve bir gün "gelecek hafta yataktan kalkacağım ve yürüyeceğim" dedi ve bunu başardı.

Annesi perdeyi açtığında Glenn'in bahçedeki eski tırmığa nasıl ulaştığını görüyordu. Her birini bir elinde tutarak çarpılmış bacaklarına hareket kazandırmıştı. Her bir adımda acıyı yaşayarak, yavaş yavaş yürümeye başlamıştı. Önce hızlı hızlı yürümeye başladı, çok zaman geçmeden de koşmaya... Koşmaya başladıktan sonra daha kararlı biri olup çıkmıştı.

"Hep yürüyeceğime inandım ve başardım. Şimdi de herkesten daha hızlı koşacağıma inanıyorum" diyordu ve bunu da başardı.

800 metre, 1500 metre ve 1 mil mesafelerinde yarışan bir atlet oldu. 1932 senesinde 1 mil koşusunda 4.11'lik derecesiyle ABD rekorunu kırarak kendisini ispat etti. 1934'de Madison Square Garden'da yüzyılın en başarılı atleti olarak onurlandırıldı. 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları'nda da 1500 metre koşusunda ikinci olarak gümüş madalya kazanırken, 800 metre yarışında dünya rekoru kırdı. 1938 senesinde de 04.4'lük derecesiyle 1 mil koşusunda dünya rekorunun sahibi oldu.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?