banner15

Anne ve babalara: Uyumayın!

Üç ayrı kentten gelen ölüm ve zam haberleri, anne ve babalara uyarı niteliğinde!

Anne ve babalara: Uyumayın!

Kayseri'de çamaşır suyu içen çocuk tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı, Bursa'da bir çocuk enne ve babasının uyuduğu sırada 8. kattan düşerek öldü; Ankara'da okul servislerine zam yapıldı.

Kayseri'de yetkililer benzer vakaların artış göstermesi üzerine Türkiye'de ilk kez bir uygulama başlattı ve aile hakkında suç duyurusunda bulundu ayrıca kimyasal zehirlenmelere karşı izlenenek yol hatırlatıldı.

Ankara'dan gelen zam haberinin duyurusunda ise, okul servislerinde velilerin dikkat etmesi gereken unsurların altı çizildi.
reklam

Kayseri'deki üzücü olay Melikgazi ilçesi'nde yaşandı.

Çamaşır suyunu su zannederek içen 6 yaşındaki İbrahim Bozdağ, yakınları tarafından hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, olay üzerine Türkiye'de ilk kez bir uygulama başlattıklarını belirterek, ''dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme'' gerekçesiyle çocuğun ailesi hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Çetinkara, kısa süre önce kentte benzer bir olay daha yaşandığını, bazı kimyasal maddelerin kavanoz, su şişesi veya kola şişesine konularak adeta bu olaylara davetiye çıkarıldığını belirtti. Hayatını kaybeden çocuğun aile tarafından kusturulmaya çalışıldığını ve bunun yanlış olduğunu da belirten Çetinkara şunları söyledi:

"Kimyasalı içen çocuklar kusturulması iç organların ikinci kez zarar görmesine neden oluyor. Kimyasal madde içen kişinin kusturulmaması ve en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir."

ZAM İÇİNDE UYARI!

Ankara Umum Servis Aracı İşletmeleri Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, kentteki okul servislerine yapılan zammı duyurduğu açıklamasında, velilere uyarılarda bulundu.

Zamla, en yakın mesafe ücretinin bin lira civarına, en uzak mesafenin ise bin 400 liranın üzerine çıkacağını belirten Elmadağlı, 'korsan servise' dikkat çekerek şunları söyledi:

''Okul kayıtları başladı. Velilerin mutlaka okul aracını görmesini, servis şoförüyle birebir sözleşme yapmalarını, çocuklarını emin ellere teslim etmelerini istiyoruz. Veliler servislerin 'C' plakalı olmasına dikkat etmeli.

Servislerde, okul taşıtı yazısı, dur levhası, yanlarında sarı kuşağın bulunması, kapının şoförün müdahalesi dışında açılamayacak şekilde olması, koltuklarında her çocuk için emniyet kemeri bulunması, camlarının çocuğun dışarı çıkamayacağı şekilde kilitli olması gerekir. Veliler bunlara dikkat etmeli.

Ayrıca, bütün şoförlerin adli sicil kayıtları ve oda kayıtlarını istiyoruz. Bu çocuklarımızın güvenliği için çok önemli. Bunları kayıt altında tutuyoruz. Okullar buna çok dikkat etmiyor. Okulların da özellikle dikkat etmelerini istiyoruz. Okullar bu özeni gösterirlerse çok büyük problem yaşanmayacak.''

8. KATTAN DÜŞEN ÇOCUK ÖLDÜ

Bursa'dan ise 2.5 yaşındaki bir kız çocuğunun ölüm haberi geldi.

Küçük Eslem Yürekli, anne ve babasının uyuduğu sırada, Yeşilkent Mahallesi'nde bulunan TOKİ konutlarında 8.kattaki evinin penceresinden bakmak istedi. Bu sırada penceredeki sinekliğin açılması sonucu dengesini kaybederek düşen Eslem hastaneye kaldırıldı ancak yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 02:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35