banner15

Bağcılar'da Engelliler Akademisi açılıyor

Bağcılar Belediyesi Bağcılar'da ikamet eden engelliler katılabileceği bir Engelliler Akademisi kuruyor

Bağcılar'da Engelliler Akademisi açılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

Bağcılar Belediyesi'nin İstanbul Kalkınma Ajansı'ndan kazandığı proje ile gerçekleştirilen Engelliler Akademisi açılıyor. 

Bağcılar Engelliler Akademisi'ne,  Bağcılar'da ikamet eden engelliler katılabilecek. 18 aylık bir süreyi kapsayan proje ile engellileri iş sahibi yapmaya yönelik el becerilerini geliştirme eğitimleri verilecek.  

Toplam 1 milyon 253 bin TL'lik bütçe ile hazırlanan proje kapsamında 27 kişi de istihdam edilecek. Kursa katılacak engellilere, mantar üretimi, ahşap oyuncak üretimi, bayan-erkek kuaförlüğü eğitimi, tekstil eğitimi ve benzeri el becerilerini geliştirme eğitimleri verilecek. Ayrıca, proje kapsamında kültür sanat aktiviteleri gerçekleştirilecek. 

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİ DE VERİLECEK

Proje kapsamında engellilere, merkezde görevlendirilecek uzman psikologlar tarafından danışmanlık hizmeti de verilecek. Engellilerin çocukları da unutulmadı. Proje kapsamında eğitime katılan engelli anne-babaların çocukları da merkezde açılacak kreşten ücretsiz yararlanabilecek. 
Bir buçuk yıl devam edecek proje kapsamında 4 eğitim periyodunun düzenlenmesi hedefleniyor. Ayrıca eğitimler boyunca engelli kursiyerlerin ürettiği el emeği ürünlerden oluşacak sergiler de açılacak. 

GÖREVLİ PERSONELE İŞARET DİLİ EĞİTİMİ VERİLECEK

Eğitimlere farklı engel gruplarındaki engelliler katılabilecek. Proje uygulanmaya başlamadan önce proje kapsamında görev alacak personele de işaret dili eğitimi verilecek. Eğitimlere katılacak, özellikle, işitme engelli personelle daha iletişim kurulabilmesi için yaklaşık 100 kişi işaret dili eğitimi alacak. 
Engellilerin sosyal hayata katılımı için önemli projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı Engelliler Sarayı'nın ve burada uygulanacak olan Engelliler Akademisi'nin bunun en somut göstergesi olduğunu ifade etti. 

Engelliler Akademisi'nin açılışı ile faaliyete başlayacak olan Engelliler Sarayı, toplam 2 bin 559 metrekare oturum alanına sahip. Toplam kullanım alanı ise 16 bin 500 metrekare olan Engelliler Sarayı Türkiye'de bir ilk olma özelliğine de sahip. 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 15:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35