banner15

Bankalar savunmada

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu, “Bankalar, Avrupa bankalarını örnek gösterirken, o ülkelerdeki kişi başına düşen gelir düzeylerini de belirtmelidir” dedi.

Bankalar savunmada

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Bankalar Birliği'nin bankacılık işlem ücretleri hakkında BDDK’ya Avrupa ile kıyaslı olarak iki aşamalı rapor sunacağı beyanını değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu, “Bankalar, Avrupa bankalarını örnek gösterirken, o ülkelerdeki kişi başına düşen gelir düzeylerini de belirtmelidir” dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:
“Tüketiciler Birliği, yıllardır kredi kartı aidatları ve hesap işletim ücretleri başta olmak üzere, bankacılık sektörünün muhtelif isimlerle, onaylı veya onaysız aldığı işlem ücretleri ile ilgili mücadele yürütmektedir.

Kamu otoritesi tarafından şimdiye kadar müspet bir adım atılmayan bu konuda, Başbakan Yardımcısı  ve Devlet Bakanı Ali Babacan’ın son dönemdeki açıklamaları konuyu yeniden gündeme getirmiş ve bankaların savunma durumuna geçmesine neden olmuştur. Hatırlanacağı üzere Bakan Babacan, bazı para transferi işlemlerinin taksit ile elden yapılmasının bile daha ucuza geleceği şeklindeki ifadesiyle, bankacılık komisyon ücretlerindeki izansızlığı bakan ağzından gündeme taşımıştır.

Sorumlu kurum olan BDDK’nın bu konu hakkında bankalardan rapor istemesinin, ancak gazete dizileri ve  Bakan Ali Babacan’ın açıklamalarından sonra gerçekleşmiş olması gecikmiş bir girişimdir. Yine de, böyle bir çalışmanın çarpık durumu ortaya sermesi açısından yararlı olacağından kuşku yoktur.

Aslında tüketici görüşlerini dikkate alan bir rapor düzenlendiğinde çıkacak tablonun ne olacağını bilmektedirler. Dolayısıyla, bu noktada asıl önemli olan tablonun doğru yorumlanmasıdır.

Bankalar Birliği; raporlarında bankacılık işlem masraflarını sunmanın yanı sıra Avrupa’daki işlem masraflarına da yer vereceğini bildirmiştir. Bu bilgilerin topluca derlenmesi halinde ortaya faydalı bir rapor çıkacağı muhakkaktır. Ancak, işlem ücretlerini Avrupa ile kıyaslarken o ülkelerin kişi başına milli gelirleri de yansıtılırsa doğru bir karşılaştırma yapılabilecektir. Örneğin, kişi başına düşen gelirin Türkiye’nin 4 katı olduğu bir ülkede, aynı fiyatta sunulan bir hizmet, aslında ülkemizde tüketicilerin kesesini 4 kat daha fazla etkiliyor demektir. Avrupa ülkelerindeki gelirin ülkemize oranla bazı ülkelerde kat be kat fazla olduğu ise bilinen bir gerçektir.

Bankalar Birliği gerçekten hakkaniyete uygun çözüm getirecek bir rapor hazırlamak istiyorsa bu kıyasları doğru yapmalı, BDDK da ülkemiz gerçeklerine göre değerlendirmelidir.Bu takdirde, Tüketiciler Birliği tüketicilerin şikâyetlerinin haksız olmadığının da ortaya çıkacağına inanmaktadır.”

 


 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 22:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48