banner15

Bayrampaşa'da Bilime giden yol

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Genel Koordinatörü Hasip Gönülkırmaz, “Bilim Sokağı” projesini anlattı.

Bayrampaşa'da Bilime giden yol


Dünya Bülteni / Zehra Gülle

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Genel Koordinatörü Hasip Gönülkırmaz ile “Bilim Sokağı” projesini konuştuk.

Bilim Sokağı projesi nasıl ortaya çıktı?
Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi faaliyetlerine 2008 yılı Aralık ayında başladığımızdan bu yana çok ciddi tanıtım faaliyetleri yürüttük.

İlk kayıtlarımızı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yaptığı sınavla aldık. Ancak eğitim süreci içinde bu sınavın Bilim Merkezi yapısına çok uygun yapılmadığını gözlemledik. Az da olsa Fen bilimleri ve matematik alanında başırılı öğrencilerimiz oldu. Şu an bu öğrenciler Bilim Sokağı Etkinliklerimizde standlarımızda başarıyla görev yapmakta, etkinliğe katılan öğrenci kardeşlerine örnek teşkil etmektedirler.

2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı başlangıcında okul müdürleri ile yaptığımız toplantı sonrasında okul müdürlerinin "öğrenciyi en iyi öğretmeninin tanıyacağını dolayısıyla en doğru yöntemin öğretmen yönlendirmesi olacağı" görüşüne uyarak öğretmenlere yönelik tanıtım ve seminer faaliyetlerini yürüttük. Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Genel Koordinatörü olarak okullarda bizzat öğrencilere seminerler verdim. Bu çok yoğun ve yorucu faaliyetlerin ardından yine bir eksiklik hissettim. Bu sorunu çözmek için tek çarenin öğrencilerin bilime olan ilgisizliğini tersine çevirecek onlarda ben de yapabilirim duygusunu ortaya çıkaracak faaliyetler gerçekleştirmek gerektiğini farkettim. Bu amaçla TÜBİTAK'la irtibata geçerek Yayınlar Müdürü Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Ali Bey'le Ankara'da görüştüm. Daha sonra kendisi İstanbul'a geldiğinde Bilim Merkezi'ne davet ettim. Başkan Yardımcımız Ali Kahraman, Ben ve Abdurrahman Bey sohbet ederken bizim çocukluğumuzdaki sokağın ve çocukların durumundan, arkadaşlıklardan ve bugünkü çocukların binalara hapsolmuşluğundan bahsederken Ali Kahraman Bey kafasındaki oyun sokağı fikrini ortaya attı, ben sokakta bilimsel etkinliklerin de yapılabileceğini söyledim ve Abdurrahman Bey de Hasip Bey bunu TÜBİTAK'a proje olarak yazabilirsiniz dedi. İki kayıt döneminde yaşadığım sorunların cevabını bulmuştum. Ertesi gün Bilim Merkezindeki laboratuar sorumlularını toplantıya çağırarak arkadaşlara sokakta bilimsel aktiviteler yapacağımızı bir TÜBİTAK projesi yazacağımızı ve adı da Bilim Sokağı olacak dedim. Burada Başkan Yardımcımız Ali Kahraman Bey'in hakkını teslim etmem lazım. Ali Bey Oyun Sokağı fikrinden bahsetmeseydi, belki de bu gün Bilim Sokağı olmayacaktı.
 
Projede amaçlanan nedir?
Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi olarak Bilim Sokağı Projesi ile öncelikle Bayrampaşalı öğrencilerin bilime ve bilimsel aktivitelere ilgi ve meraklarını arttırmak birinci amacımızdı. İkinci amacımız bir farkındalık yaratmaktı. Şöyle ki; özelde öğrencilerin genelde ilgisiz kalan herkesin beceremeyecekleri bir iş olduğunu düşünerek bu tip faaliyetlerden uzak durduğunu gözlemleyerek, onlara hayatın her alanında örneğin; mutfakta pişen yemekte, yağmurun yağmasında, kibritin yanmasında bilim olduğunu göstererek bu işin göründüğü gibi karmaşık olmadığına dikkat çekmek istedik.

Bilim Sokağı Projesi, öğrencilerde gözlemlediğim bilime olan ilgisizliği gidermek, onların merak ve ilgilerini arttırmak ve "ben de yapabilirim" duygusunu kazandırmak amacıyla tasarlandı.

Proje içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

Bilim Sokağı Bayrampaşa’nın 11 mahallesinde 9 parkta gezilebilecek şekilde tasarlandı. Katılımcılar her gün 09:00' da çadırlarımızdan oluşturduğumuz sokağımızda bulunan Fizik Evi, Kimya Evi, Matematik Evi ve Biyoloji Evi'nde hayatımızın içinde olan deneyleri izleyebiliyorlar. Tehlikeli olmayan deneylere kendileri de iştirak edebiliyorlar. Sinema salonumuzda katılımcılara ilgilerini çekeceğini düşündüğümüz konuyla ilgili film gösterimleri sunuyoruz. Fotoğraf stüdyomuzda zaman zaman fotoğraf banyosunun nasıl gerçekleştiğini buradaki kimyasal olayları ve optik fiziği görmelerini sağlıyoruz. Ayrıca basit bir periskopun ve fotoğraf makinesinin nasıl yapıldığını örnekleriyle gösteriyoruz ki bunları evlerinde de yapabilsinler.

Planetaryum küresinde gök cisimlerinin izledikleri andaki durumunun simulasyonunu, uzayla ilgili filmleri izleterek kainat hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyoruz. Katılımcılar hem bizim tarihimizdeki hem de dünya tarihindeki önemli bilim adamlarının fotoğraf ve hayat hikayelerinin, önemli icatların, şifalı bitkiler ve onlara ait bilgilerin bulunduğu fotoğraf sergimizi görme imkanı buluyorlar. Sokağımıza misafir olarak katılmak ve hazırladıkları projelerini sergilemek isteyen okul ve öğrenciler için hazırladığımız proje sergi salonumuz bulunuyor. Tabii ki sokağımızda okul öncesi ve 1. sınıfa giden kardeşlerimizi de unutmadık. Onlar için de boyama atölyemiz var. Önceden hazırladığımız boyama kitapçıklarıyla etkinliğimize katılabiliyorlar. ODTÜ Fizik Topluluğu ilginç deneyleriyle etkinliğimize renk katıyor. Saat 16:00'da etkinliğimiz bitiyor ve sahne İTÜ Eğlen Bilim ekibine kalıyor. Ekip Saat 18:00' e kadar yaptıkları tiyatral şovlarla etkinliğimize renk katıyor. Böylece bir günü tamamlamış oluyoruz.
Sloganımız ise; “Bilime giden yol, Bayrampaşa sokaklarından geçer.”

Bundan sonraki dönemde yeni projeleriniz var mı?

Evet önümüzde başka projeler var. Bilim Sokağı Etkinliklerimiz yeni başladı. Şu an önümüzde yani 24-31 Ekim tarihleri arasında Fransa Strasbourg'tan ortaklık kurduğumuz bir dernekle yapacağımız öğrenci değişim projemiz var. Bilim Merkezi Sorumlu Müdürü Halil Şengün Bey 24-26 Eylül tarihlerinde etkinlik takvimini belirlemek üzere proje ortağımızla görüşmek için Strasbourg' taydı. AB projesi kapsamında yapacağımız bu etkinliklere 3 yönetici ve 12 öğrencimizle katılacağız. Projenin ilk ayağını geçen yıl İstanbul'da gerçekleştirdik. İkinci ayağını gerçekleştirmek üzere Strasbourg' a gideceğiz. Ben bu etkinlik sonunda Avrupa'daki önemli bilim merkezlerini ziyaret etmek istiyorum. Etkinlik sonunda öğretmen arkadaşlarımı ve öğrencilerimizi Türkiye'ye gönderip, bu bilim merkezlerini ziyaret ederek onlarla bilimsel içerikli AB projeleri yapmak üzere irtibat sağlamaya çalışacağım. TÜBİTAK'taki dostlarımız bu konuda da gerekli desteği sağlayacaklarını bildirdiler.
 
Bunun dışında hem Bilim Sokağı gibi kurumsal, hem de öğrencilerimizin hazırlandığı bireysel projelerimiz var. Hali hazırda elimizde bir biyoloji, bir fizik projemiz bulunuyor. E-learning adını verdiğimiz bir interaktif eğitim programını başlatmak için onay bekliyoruz.
Katılmak isteyenler için Bilim Sokağı Etkinlik Programı ise şöyle:
29 Eylül  Şehit Naci Çakır Parkı (Bayrampaşa)
30 Eylül  Sabri Akpınar Parkı (Bayrampaşa)
1 Ekim  Ahmet Sarıoğlu parkı (Bayrampaşa)
4 Ekim  Recep Tayyip Erdoğan Sosyal Tesisleri (Bayrampaşa)
5 Ekim  Recep Tayyip Erdoğan Sosyal Tesisleri (Bayrampaşa)
6 Ekim  Ada Park (Bayrampaşa)
7 Ekim  Ada Park (Bayrampaşa)
8 Ekim  Yahya Kemal Parkı (Bayrampaşa)
9 Ekim Forum İstanbul (Bayrampaşa)
 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 21:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48