banner39

Bu gece mübarek Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerîf ayı içinde bulunan ve Kur'ân-ı kerîmde methedilen en kıymetli gecedir. Âyet-i kerîmede “Kadir Gecesi, bin aydan hayırlıdır” buyurulmuştur.

Hayatın İçinden 03.08.2013, 02:35 03.08.2013, 10:00
Bu gece mübarek Kadir Gecesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kur’ân-ı kerîm, Resûlullah sallallahü aleyhi vesellem efendimize bu gece gelmeye başladı.

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

“Allahü teâlâ indinde en kıymetli gece, Kadir Gecesi’dir.”

“Kadir Gecesi’nde bir defa Kadir sûresini okumak, başka zamanda Kur'ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevaptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdet ile geçirmekten daha kıymetlidir.”

“Kadir Gecesi'ni, inanarak ve sevabını bekleyerek ihyâ edenin, geçmiş bütün günahlarını Allahü teâlâ mağfiret eder.”

Bu geceyi ihyâ için; kazâ namazı kılmalı, Kur'ân-ı kerîm ve ilmihâl okumalı, duâ ve tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevaplarını ölü veya diri bütün Müslümanlara göndermelidir.

Mademki, bu geceyi bin aydan hayırlı yapan şey, Kur'ân'ın bu gecede indirilmesidir; öyleyse bizler de bu geceyi Kur'ân'ı okuma, yaşama ve yaşatma ziyafeti yapmalıyız. Kur'ân'ın tefsirine ağırlık vererek onu idrak etmeli ve yaşamalıyız. Anladıkça ve yaşadıkça onu yaşatmanın aşkını ve şevkini yaşamalıyız. Ayrıca bu geceyi, nafile namaz ve duayla geçirmemiz tavsiye edilmiştir. Çünkü Sevgili Peygamberimiz "Kim inanarak ve Allah rızası için Kadir Gecesi'nde kalkarsa, (namaz kılar, ibadet ederse) onun geçmiş günahları affedilir" buyurmuştur.

Hz. Aişe (radıyallahü anha) anlatıyor: Kadir Gecesi'nde nasıl dua edeyim, dedim. Rasûlullah şu duayı okumamı söyledi: Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni. (Ey Allah'ım! Sen hakikaten çok affedicisin, affetmeyi seversin, öyleyse beni affet.)

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?