banner15

Çocuk İzleme Merkezi açılıyor

Gaziantep'te kurulacak olan Çocuk İzleme Merkezi Ekim ayında çalışmalarına başlayacak

Çocuk İzleme Merkezi açılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kısa adı ÇİM olan "Çocuk İzleme Merkezi" Gaziantep'te hizmete giriyor.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Yemliha Aksoy, Sağlık İl Müdürü personeli ve basın mensupları ile iftar yemeğinde bir araya geldi. Aksoy, burada yaptığı açıklamada, Gaziantep için önemli bir gelişme olarak nitelendirdiği ÇİM'in, en geç bu yılın Ekim ayında hizmete girmesinin planlandığını söyledi.

Yemliha Aksoy, Çocuk Hastanesi bünyesinde açılacak olan merkezin içinde oyun alanı, adli görüşme odası, aile ve dinlenme odası, adli çocukların ifadelerinin alınması, muayenelerin yapılması gibi konularda önemli standartların bulunacağını belirtti. Aksoy, bu merkezin yapılmasında en önemli travma sonrasında çocuğa tam bir koruma ve güven ortamının sağlanması olacağını bildirdi.

Gaziantep'te sağlık alanında önemli gelişmelerin yaşandığını aktaran Müdür Aksoy, daha önce 25 Aralık Devlet Hastanesi bünyesinde geçici olarak hizmet veren AMATEM'in bu sene içerisinde resmi olarak hizmet vermeye başlayacağını kaydetti. Hollanda Dışişleri Bakanlığı ile TACTUS firması arasında yapılan protokol ile MATRA projesinin hayata geçirildiğini dile getiren Yemliha Aksoy, şunları kaydetti: 
"Bu projede hedef alkol ve madde bağımlısı vatandaşların tıbbi ve sosyal tedavi ile rehabilitasyonlarının dünya standartlarında Gaziantep'te uygulamasını sağlamak. Projenin en önemli hedeflerinden birisi tıbbi tedavi ile sınırlı kalmayıp, hastaların hayatlarını devam ettirecek iş ortamlarının ve tedavi sonrası destek programlarının verilmesi."

AMATEM'in 10 yataklı bir birim olarak hizmet verdiğini açıklayan Aksoy, Beylerbeyi mevkiinde yeni yerin tamamlanmasıyla burada hizmet vereceğini bildirdi. Proje ortaklarından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Üniversitesi'nin katkıları ile önemli bir hizmete imza attıklarını belirten Aksoy, sağlık hizmetlerinin bir ekip çalışması olduğunu vurguladı. Gaziantep'te 7 hastanenin yanı sıra Şahinbey ve Şehitkamil toplum sağlığı merkezi ile evde sağlık hizmetleri biriminin kurulduğunu dile getiren Aksoy, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlar için Av. Cengiz Gökçek, 25 Aralık Devlet Hastanesi ve Şehitkamil Devlet Hastanesi bünyesinde KETEM doktorları tarafında özel tedavilerin yapıldığını bildirdi. 

Ayrıca, 112 KKM hizmet binasının da hizmete girdiğini açıklayan Müdür Aksoy, burada tüm hastanelerin acil servislerinin izlendiğini söyledi. Aksoy, "Bu sayede hastane acillerimizin yoğunluğu göz önüne alınarak hasta transferlerimizi o doğrultuda yapıyoruz. Ayrıca, merkezde yapılan 12 adet LCD ekranda, acilleri, 112 hastane otomosyon ekranı, araç takibi ve il haritasını bu ekranda görebiliyoruz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 16:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35