banner39

'Çocuk Seyahat Güvenliği'

İBB Trafik Müdürlüğü, araçlarda çocuk oto koltuğu kullanımı yasası ile ilgili halkı bilinçlendiriyor.

Hayatın İçinden 28.09.2010, 21:08 28.09.2010, 21:16
'Çocuk Seyahat Güvenliği'


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü; 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe giren araçlarda çocuk oto koltuğu kullanımı yasası ile ilgili halkı bilinçlendirme kampanyasına başlıyor.

Halkı bilinçlendirmek adına düzenlenen “Çocuk Seyahat Güvenliği” kampanyası, degistirebiliriz.org platformu ile ortaklaşa yürütülecek ve ilk olarak 29 Eylül 2010 tarihinden itibaren, 3 gün boyunca Bakırköy Meydanında başlıyor.

Karayolları Kanunu’na dayanılarak çıkarılmış, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150. maddesine göre, araçlarda 150 santimetreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklarda, ağırlığına uygun çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması zorunlu hale getirildi. Yürürlüğe giren çocuklar için oto koltuğu kullanımı yasası ile ilgili cezalar Ekim ayından itibaren uygulamaya geçerek ve yönetmeliğe uymayanlar 62 lira ceza ödenmesi gerekiyor.

1 Haziran 2010 tarihinden itibaren geçerli olan yasa sayesinde çocukların daha güvenli seyahat edecekleri ve muhtemel kazalarda ölüm ve yaralanmaların önüne geçileceği düşünülüyor.

Türkiye, her yıl 5 bine yakın insanını, trafik kazalarına kurban veriyor ve çocuklar ise trafik kazalarından en fazla etkilenen kesimi oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre Türkiye, trafik kazalarında ölen 0-14 yaş grubu sıralamasında 5’inci sırada bulunuyor. Araçlarda çocuk koltuğunu zorunlu tutan Avrupa’da, kazalarda çocuk ölümü yüzde 2 iken, bizde ise yüzde 40’ları buluyor. Türkiye’de araç içinde çocukların seyahat güvenliği sağlanmadığından dolayı, 0-9 yaş arasındaki çocuklar oto koltuğu kullanılmaması sebebiyle hayatlarını kaybediyor. Ailelerin, bu konuda daha hassas davranmaları gerektiği ve yasa gereği 150 santimetreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocukların can güvenliği için araçlarında oto koltuğu kullanmaları gerekiyor.

İBB Trafik Müdürlüğü ve degistirebilirz.org platformunun ortaklaşa yürütecekleri “Çocuk Seyahat Güvenliği” kampanyası ile ailelere; çocuk oto koltuğu ile çocuklarının tam anlamıyla nasıl güvenli yolculuk yapacakları, satın alacakları oto koltuğunda nasıl bir seçim yapmaları gerektiğini, montajı ve çocuğun koltuğa oturma, bağlanma şekline dair önemli noktalarda dikkat etmeleri gereken hususlar anlatılıyor.

29 Eylül’de Bakırköy Meydanında başlayacak olan kampanya, 2-3 Ekim Taksim Meydanı, 6-8 Ekim Kadıköy Meydanı ve 9-10 Ekim Caddebostan sahilinde devam ediyor.


 

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?