banner39

Çocuklar tatilde neler yapabilir?

Tatillerini daha verimli ve iyi değerlenmek isteyen çocuklar için alternatifler mümkün

Hayatın İçinden 08.07.2011, 16:15 08.07.2011, 16:20
Çocuklar tatilde neler yapabilir?

Sıdıka Dağlı/Dünya Bülteni

Tatil anlayışı kişiden kişiye değişiyor.  Kişinin beklentileri, şartları bulunduğu çevre tatil anlayışın etkiliyor. Tatil kimine göre yorucu ve sıkıcı çalışma temposundan kurtulmakken kimine göre seyahate çıkmak, okumaya zaman ayırmak anlamına geliyor. Çocuklar için ise durum biraz daha farklı. Onlar daha çok internet girmek ve daha fazla oyun oynamak anlamına gelebiliyor.

Çocuklar için uzun tatil döneminde yapabilecekleri birkaç alternatif:

YAZ OKULLARINA GİDİN:

Belediyeler tarafından açılan yaz okullarında tatilinizi hem eğlenerek hem de öğrenerek değerlendirebilirsiniz. Yaz okullarında spordan, kitap okumaya, yüzmeden, satranç ve resime kadar birçok etkinlikle kendinizi geliştirebilirsiniz.

KUR’AN OKUMANIZI GELİŞTİRİN:

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yaz açılan ve çok zevkli hale gelen kursları kaçırmayın. Kur’anı kurallarına göre okumaktan büyük bir zevk duyacaksınız. Hem çok vaktinizi almayan kurslarda tecvid ve dini kuralları öğrenirken hem de arkadaş çevrenizi genişletebilirsiniz.

AİLENİZLE FİLM İZLEYİN:

Ailenizle uygun filmler seçerek izleyin. Ailenizle ne kadar çok vakit geçirirseniz o kadar sevgi ve saygı bağlarınız güçlenecek, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

AKRABALARINIZI ZİYARET EDİN:

Yaz tatilinizde vakit buldukça akrabalarınızı ziyarete gidin, akraba çocukları ile eğlenceli vakit geçirmek size iyi gelecektir.

YÜZMEYİ ÖĞRENİN:

Bu yaz mutlaka yüzmeyi öğrenin. Yine belediyelerin ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen yaz okullarında profesyonel yardım alarak yüzmeyi öğrenebilirsiniz.

KAMPLARA KATILIN:

Belediyelerin ve Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından düzenlenen 15–20 günlük izcilik kamplarına katılıp unutulmaz tecrübeler edinebilirsiniz.

KİTAP OKUYUN:

Kitap okumaya akıcı kitaplarla başlayabilirsiniz. Seveceğiniz roman veya hikâye size kitap okuma devamlılığı sağlayacaktır.

YEMEK YAPIN:

Annenizden kolay birkaç çeşit yemek yapmasını öğrenin. Yemek yapmak zor geliyorsa bu işe salata yapmadan başlayabilirsiniz.

BALIK TUTUN:

Eğer deniz kenarında bir yere gitme imkânınız varsa, bir küçük olta bulup, balık tutmayı öğrenin.

BULMACA ÇÖZÜN:

Bulmaca çözmek hem zevkli hem de kelime hazinenizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

GÜNLÜK TUTUN:

Günlük tutmak, duygu ve düşüncelerinizin yitip gitmesini engellediği gibi, kendinizi iyi ifade etme kabiliyeti de kazandırır. Daha sonra açıp okuduğunuzda kendinizi değerlendirme imkânı da bulursunuz.

GEZİLERE KATILIN:

Hem ailenizde hem profesyonel olarak düzenlenen gezilere katılın. Bu geziler okullardaki derslerinize de yardımcı olacaktır.

SÖZLÜK KULLANIN:

Elinizin altında sözlük bulundurun. Sık sık bilmediğiniz, aklınıza takılan ya da çevrenizde duyduğunuz kelimelere bakın. Her gün hem İngilizce hem de anlamını bilmediğiniz 5 kelime öğrenin.

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?