banner15

Depresyon kan testiyle teşhis edilebilir mi?

Alman araştırmacılara göre kandan alınan bir örnekte gen analizlerine bakarak tanıyı yapmak mümkün olabilecek.

Depresyon kan testiyle teşhis edilebilir mi?


Psikiyatride yanlış tanı sorununun çok yaygın olduğu biliniyor. Öyle ki, Dünya Sağlık Örgütünün bildirdiğine göre hekimlerin psikiyatri alanında koydukları tanıların yarısından fazlası yanlıştır.

Mevcut psikiyatrik paradigma bu sorunun, psikiyatrinin daha fazla fiziksel/biyolojik temele indirgenerek aşılabileceği kanaatini taşıyor. Zaten tedavi aşamasında tamamen biyokimyasal tedavi seçeneklerine teveccüh eden psikiyatri tanı aşamasında da aynı yolun kullanılması için araştırmalarına devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Biological Psychiatry dergisinde yayınlanan bir araştırma depresyonun kan testiyle teşhis edilip edilemeyeceği sorusunu ele alıyor. Araştırmayı yapan Alman araştırmacılara göre kandan alınan bir örnekte gen analizlerine bakarak bu tanıyı yapmak mümkün olabilecek. Ancak araştırmacılar bu yeni yöntemin depresyonun tanısı ya da seyrini belirlemede güvenilir olduğunu söylemek için çok erken olduğunu bildiriyorlar.

Günümüzde pek çok sağduyulu psikiyatrist ve psikolog psikolojinin/psikiyatrinin giderek medikalize olduğundan şikayet ediyor. Ancak araştırmaların yönü gösteriyor ki, psikiyatri ruhsal kaynaklı bir sorunu fizyolojik temelde kanıtlamaya ve tedavi etmeye ısrar edecek görünüyor.


Kaynak: akiloyunlariakademisi

 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2010, 20:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35