Diyanet: Oje ve ruj gusle engel oluşturur

Diyanet İşleri Başkanlığı, oje ve ruj gibi tabaka oluşturan maddelerin abdest ve gusle engel oluşturduklarını açıkladı

Diyanet: Oje ve ruj gusle engel oluşturur

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, oje ve ruj gibi vücut üzerinde tabaka oluşturan, suyun bedene ulaşmasına mani olan maddelerin abdest ve gusül abdestine engel teşkil ettiğini açıkladı. Kurul, "Bunların abdest veya gusülden önce giderilmesi gerekir. Jöle ise bir tabaka oluşturmadığından abdest ve gusle engel olmaz." açıklamasında bulundu.

Bir vatandaşın, "Kına, oje, ruj ve jöle gibi makyaj malzemeleri abdest ve gusle engel midir?" sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, abdest ve gusülde yıkanması gereken organların, zaruret olmadıkça tamamının hiç kuru yer kalmadan yıkanması gerektiğine hükmetti.

Abdest alırken, yıkanması gereken organlardan birinde kuru yer kalması halinde abdest sahih (geçerli) olmayacağına dikkat çeken Kurul kararında, "Gusülde ise vücutta, suyun ulaşabildiği her yerin yıkanması gerekir. Bu itibarla, abdest veya gusül alacak kimsenin, yıkanması gereken organlarında, suyun altına ulaşmasına engel olacak bir tabaka bulunmamalıdır. Oje ve ruj gibi vücut üzerinde tabaka oluşturup suyun bedene ulaşmasına mani olan maddeler abdest ve gusle engel olur. Bunların abdest veya gusülden önce giderilmesi gerekir. Jöle ise bir tabaka oluşturmadığından abdest ve gusle engel olmaz." denildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2013, 11:46
YORUM EKLE

banner33

banner37