Dünyanın en iyi "emekli" şehri Bosna Hersek'te

Alman Focus dergisinin araştırmasına göre dünyanın en iyi emekli şehri Trebinje seçilirken Antalya ikinci sırada yer aldı.

Hayatın İçinden 01.01.2022, 01:42
Dünyanın en iyi "emekli" şehri Bosna Hersek'te

Bosna Hersek’in tarihi şehri Trebinje, doğal güzellikleri ve sakin yaşamıyla biliniyor. Alman Focus dergisinin araştırmasıyla yeni bir ünvana daha sahip oldu. Trebinje'nin “emeklilikten sonra yaşanacak dünyanın en iyi yeri” olduğu açıklandı.

"Focus" dergisinin araştırması dünya genelinde 575 şehir üzerinde yapıldı. Belirlenen kriterlere uygunluğu bakımından Trebinje, “emekli olduktan sonra yaşamak için en iyi şehir” olarak ilan edildi.

Almanya’nın başkenti Berlin'e kıyasla ortalama kira ve yaşam maliyeti, iklimi, hava kalitesi ve ulaşım koşullarının değerlendirildiği sıralamada Trebinje, 100 puan üzerinden 81,9 puan alarak listenin başına yerleşti.

Araştırma kapsamında, aday şehirlerde yaşayan yabancıların güvenlik ve sağlık hizmetleri kalitesine ilişkin görüşleri de alındı.

Trebinje'nin tarihi açıdan ilginç bir şehir olduğuna işaret eden dergi; katedrali, manastırı ve camisiyle farklı dini topluluklara ev sahipliği yaptığına dikkat çekiyor.

Antalya ikinci sırada

“Focus” dergisinin “en iyi emekli şehri” sıralamasında Antalya ikinci sırada yer alıyor. Onu Hindistan’ın Mangalore şehri takip ediyor.

Listedeki ilk “on” sıralamasında Çin'in Qingdao, Ekvador'un Cuenca, Brezilya'nın Sorocaba, Portekiz'in Coimbra, Bulgaristan'ın Veliko Tırnovo, Romanya'nın Temeşvar ve Hırvatistan'ın Osijek şehirleri de yer alıyor. 

Kayank: TRT Haber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?