Elif bebek ilham kaynağı oldu

Geleneksel Türk bebeği Elif yaygınlaşınca, evlenecek genç kızların elbiselerine ilham kaynağı oldu

Elif bebek ilham kaynağı oldu

Türk kadınının mahallî kıyafetlerini dünyaya tanıtmayı gaye edinen olgunlaşma enstitüleri, Barbie'ye karşı Türk kültür motiflerini yansıtan Elif bebekleri üretmeye başladı. Elif bebeklerin elbiselerine hayran kalan genç kızlar, artık kına gecesi ve nişanlarında Elif Bebek elbiseleri giymeye başladılar. Genç kızlar, olgunlaşma enstitülerine kına gecesi ve nişanlarında giymek için Elif Bebek elbiseleri sipariş veriyorlar.

Düzenlenen yarışma sonucu, 12 olgunlaşma enstitüsünde yörelere ait Bebek yapım çalışmaları sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, yarışmaya 'Türkiye'nin Bebeği Elif' adlı bir projeyle katılıyor. Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü de 2 yıl önce başladığı 'Elif Bebek' yapımı çalışmalarını, genişleterek sürdürüyor. Saçları örgülü olan ve folklorik kıyafetler giydirilen Elif Bebek, Türk kadın tipinin karakteristik özelliklerine ve anatomik ölçülerine uygun olarak üretiliyor. Geleneksel folklorik Kitre Bebek Yarışması'nda özellikleri belirlenen Elif bebeğin 20 farklı çeşidi bulunuyor.

Osmanlı, Selçuklu dönemine ait kıyafetler, nakış ve desenine kadar birebir orijinal olarak tasarlanıp Elif bebeklere uyarlanıyor. Kıyafetleri, takıları, saçları, yüz ifadesiyle Türkiye'nin imajı olan ve Türk Patent Enstitüsü tarafından 'Geleneksel Türkiye Bebeği Elif' olarak marka tescili yapılan dekoratif bebekler, ümit vaat ediyor. Türk kızlarının yüz ifadesini taşıyan ve önce Türkiye'de fuar, sergi, organizasyon, özel gün ve toplantılarda tanıtılmaya başlanan Elif bebekler, 150 ila 400 lira arasında fiyatla satılıyor. Elif bebeklerin üzerindeki elbiseler, kına gecesi ve nişan törenlerinde de gelinlerin tercihi oluyor.

Elif bebeklerin tanıtımı yalnızca yurt içinde yapılmıyor. Başta bakan, milletvekili ve valiler olmak üzere protokol tarafından yurtdışı ziyaretlerde bu ülkelere hediye olarak götürülüyor. Bu kapsamda, şimdiye kadar Elif bebeklerin başta Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkeleri olmak üzere, 20'ye yakın ülkede tanıtımı yapılmış. Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir de 'Eskişehir 2013 Kültür Başkenti' projesi kapsamında gittiği ülkelere Elif bebeklerden götürerek, ziyaret ettiği kişilere hediye ediyor. Böylece, bu bebeklerin aynı zamanda tanıtımı da yapılıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2012, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER