Esenler'de eğitim hızla devam ediyor!

Esenler Belediyesi, çocukların, ailelerin, halkın eğitim ve yaşam seviyesini iyileştirmek için ön ayak oluyor.

Esenler'de eğitim hızla devam ediyor!


Hayriye Öztuğrul / Dünya Bülteni

Moral ve Motivasyon seminerinin ayrıntıları şöyle: Esenler Belediyesi son yıllarda eğitim faaliyetlerine ayırdığı enerjiyi arttırıyor. Esenler’deki çocukların, ailelerin, halkın eğitim ve yaşam seviyesini iyileştirmek, şehir yaşamının farkına varmaları ve imkânlarından faydalanmaları için çalışıyor. Açılan yeni bilgi evleri bu gelişmeye ön ayak oluyor. Eğitici seminer programları yaz günlerine rağmen hızla devam ediyor.

Bu seminerlerden biri geçen Cuma günü (2 Temmuz) Çiftehavuzlar Bilgi Ve Kültür Evi’nde gerçekleşti. Seminerin konuğu Oğuz Gülay idi. Veliler tarafından ilgiyle takip edilen seminerin konusu “Moral Motivasyon”du.

Eğitim Uzmanı Oğuz Gülay, iletişim, diksiyon, davranış biçimleri, halkla ilişkiler, kişisel kalite,  etkinlik, verimlilik, vizyon,  zaman yönetimi, kurumsal kimlik, iletişim becerileri konularında üniversitelerde, valiliklerde, hastanelerde, çeşitli belediyelerde, Emniyet Müdürlüğü’nde konferans ve seminerler vermiş.

Yıllarını tecrübelerine katan, yaşına rağmen çalışma gayretini kaybetmeyen Gülay velilere yönelik seminerde de motive edici oldu. İnteraktif bir şekilde, psikodramadan da yararlanarak verdiği seminer velilerin bir hayli ilgisini çekti. Hem rahatlayıp hem de bir şeyler öğrendiklerini ifade ettikleri seminerin tekrarı talep edildi.

Seminerin içeriğinde aile içi ilişkilerdeki yanlış tutumlar vardı. Oğuz Gülay mizahi bir üslupla, anekdotlarla ebeveynlerin farkında olmadan yaptıkları hatalar üzerinde durdu. Ve yorumu veliye bıraktı.

Özellikle üzerinde durduğu konular şöyleydi; Çocukla her akşam kısa bir süre de olsa elleri tutularak, gözlerinin içine bakılarak konuşulmalı, 21.30 uyumalılar.
Bu saatlerde salgılanan büyüme hormonu nimetinden yararlanılmalı.

İstenilen saatte uyumamakta direniyorsa aile içinde disiplin gözden geçirilmeli.
Anne baba birbirine nasıl davranıyorsa çocuğun da o şekilde davranacağı ve değer vereceği unutulmamalı.

Çocuğun sosyalleşmesi ve iletişim kurması desteklenmeli.
Bir yere, bir ortama gidildiğinde çocuğa sorulan sorulara cevap vermeye çalışılmamalı.
Başarılar moral verilebilmesi için küçük de olsa, takdir edilmeli.

 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2010, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER