Hangi üniversiteye gidebileceğini deneyerek öğren

Yeni kurulan hangiuniversite.com sitesi, adayların doğru tercih yapmalarına yardımcı oluyor.

Hangi üniversiteye gidebileceğini deneyerek öğren


Sınavları geride bırakan üniversite adaylarını şimdi de doğru tercih stresi sardı. Yeni kurulan hangiuniversite.com sitesinin amacı, adayların doğru tercih yapmalarına yardımcı olmak...

Üniversiteye girişin birinci aşaması olan Yükseköğretim Geçiş Sınavı (YGS) sonucunda bir milyon 233 bin 580 aday Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) girmeye hak kazandı.

Ancak bu adaylardan sadece 872 bin 800’ü LYS sınavına girerek, matematik, yabancı dil, sosyal bilimler ve fen bilimleri alanında bir bölüme girmek için yarıştı. ÖSYM’nin her puan grubunun alt puan türlerini de belirleyeceği bu yeni sistemde, puan türleri arasındaki fark, ders ağırlıklarına göre belirlenecek.

Şüphesiz her zaman önemli olan ‘doğru tercih’ kavramı, bu yıl yine çok büyük önem taşıyor. Puandan çok başarı sıralamasına dikkat çekilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, LYS’ye girmeye hak kazananların tamamının sınava girmemesi, dolayısıyla aday sayısının az olması nedeniyle öğrencilerin bir lisans programına yerleştirilmelerinde şanslarının arttığı görüşünde…

Ancak yine de en önemli konunun ‘doğru tercih’ yapmak olduğunu savunan uzmanlara göre adaylar sınavda yüksek başarı elde etseler de tercih yaparken sıralamada yapılan yanlışlık, istedikleri bölüme yerleşmelerini engelleyebiliyor.

Bu yılki tercih eğilimleri ortaya çıkacak
LYS’den sonraki en önemli dönem aslında şimdi başlıyor. Doğru tercih öğrencilerin istedikleri bölüme girmelerinde etkili olacak. Bu dönemde tercih listelerini hazırlayıp ÖSYM’ye bildiren adaylar, herkesin puan ve tercihlerinin değerlendirmesi sonucu bir lisans programına yerleştiriliyor. Bu nedenle önceden tercih eğilimleri hakkında fikir sahibi olmak büyük bir önem taşıyor.

Bu yıl ilk kez hizmet vermeye başlayan hangiuniversite.com İnternet portalı, adayların tercih eğilimlerini tespit ederek ‘doğru tercih’ yapmalarını hedefliyor. Nasıl mı? Adaylar hangiüniversite.com adlı siteye girdiklerinde öncelikle üniversiteler ve bölümleriyle ilgili çok detaylı bilgilere ulaşıyor. Bunun ardından kendi tercih listelerini oluşturup, bu listeyi kaydedip, sürekli güncelleyebiliyor. Bu sayede çok sayıda adayın tercih listelerinin bir araya geldiği bir veritabanı oluşuyor.

Hangi Üniversite Proje Akademik Danışmanı Burak Kılanç, veri tabanındaki verilerin işlenmesiyle hangi bölümlere daha çok talep olduğu, hangi puan aralığındaki adayların hangi bölümleri tercih ettiği gibi pek çok sorunun yanıt bulduğunu vurguluyor. En önemli olan ise geçmiş yıla değil sınava girilen yıla ait eğilimlerin tespit edilmesi…

Öğrencilerin 2010’daki eğilimleri takip ederek tercih yapmaları, hedeflerine ulaşmaları açısından önemli bir avantaj. Kılanç, özellikle yeni açılan bölümlerin taban puanları geçen yıllarda oluşmadığı için bu bölümler hakkında fikir yürütmenin ve bu bölümleri tercih listelerine yerleştirmenin oldukça güç olduğunu, hangiüniversite.com sayesinde bu konuda da detaylı bilgiler sunulacağını söylüyor.

Adaylar yerleştirme provası yapabilecek
Yenilenen üniversite giriş sisteminde katsayıların değiştiği bu yıl, puan türleri de arttı. Bu nedenle, bu sene hem tercih eğilimlerinin hem de tercihlere göre yapılacak yerleştirmelerin sonuçlarının geçen seneden çok daha farklı olacağına dikkat çeken Burak Kılanç, bu durumu şöyle örneklendiriyor. “Geçen yıllarda hukuk tercih eden sayısalcı sayısı az iken bu sene bu sayının artmasını bekleyebiliriz. Bu artışın ne kadar olacağını ise adaylar hangiüniversite. com’da bulabilecek.”

Portalın hizmetlerinden biri de tercih dönemi boyunca üç defa gerçekleştirilecek olan yerleştirme provası. Bu provalarda, siteye üye adayların tercih listelerine göre nereye yerleşebilecekleri, çalıştırılacak yerleştirme algoritması ile belirlenecek.
Kaynak: Sabah
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2010, 22:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER