banner15

İngiliz okullarında kızlara pantolon şartı

İngiltere'deki okullarkız öğrencilere etek yerine pantolon giyme zorunluluğu getiriyor

İngiliz okullarında kızlara pantolon şartı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'deki birçok okul, kız öğrencileri için "pantolon üniforma" uygulamasına geçiş yapıyor. Son olarak Ipswich'teki Northgate okulu da kız öğrencileri için etek yerine pantolondan oluşan üniformayı zorunlu kıldı. 

Northgate okulu müdürü David Hutton, etek boylarında standart uygulamayı bir türlü gerçekleştiremediklerini ve bunun okuldaki disiplin ortamına zarar verdiğini belirterek "Bu sebeple etek yerine pantolon üniformayı kız öğrencilerimiz için zorunlu kıldık." diye konuştu.

Hutton, etekli üniforma uygulamasında birçok problem yaşadıklarını ve bunun öğretmenleri çok meşgul ederek okuldaki eğitim kalitesini düşürdüğüne dikkat çekti. Kız öğrencilerin etek boyları konusunda birbirlerine psikolojik baskıda bulunduğunu ve bunun okulda huzursuzluk oluşturduğunu kaydeden Hutton, her gün farklı uzunluk ve şekillerdeki eteklerle derslere gelen kız öğrencileri evlerine gönderip kıyafetlerini değiştirmelerini istediklerini aktardı. İngiliz okul müdürü, "Bu durum okuldaki ders akışına engel oluyor ve öğretmenlerimizin enerjisini boş yere tüketiyordu. Pantolon uygulaması sonrası eğitmenlerim öğrencilerin kılık kıyafetiyle değil, eğitimine daha çok vakit ayırabiliyor." dedi.

Avrupa ülkelerinin birçoğundaki serbest kıyafet uygulamasının aksine, İngiltere'deki ilk ve ortaöğretim kurumlarında öğrencilerin üniforma giymesi zorunlu kılınıyor. Özellikle kız öğrencilerin etek boyları sıkça tartışma konusu oluyor. Uzmanlar, bu durumun okullardaki disiplin ortamını bozduğunu, küçük yaştaki öğrencileri ahlaki olarak dejenere ettiğini ve eğitim kalitesine zarar verdiği yönünde uyarıda bulunuyor. Bununla baş edemeyen birçok okul yönetimi de çözümü etekli üniformayı yasaklayarak pantolonu zorunlu kılmakta buluyor.

İngiltere'de eğitim sistemini düzene koymak isteyen hükümet, radikal kararlardan çekinmiyor. İngiltere Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz ay uygulamaya koyduğu bir yönetmelikle, öğretmenlerin disiplinsiz davranan öğrencilere aşırıya kaçmadan dayak atabilmelerinin önünü açan bir karar almıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 16:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35