banner39

İstanbul da Aile Hekimliğine geçiyor

xSağlık Bakanlığı'nın başlattığı Aile Hekimliği uygulaması, İstanbul'da Kasım başında başlıyor.

Hayatın İçinden 15.09.2010, 21:01 15.09.2010, 21:01
İstanbul da Aile Hekimliğine geçiyor


İstanbul'da 1 Kasımda başlayacak aile hekimliğinde çalışmak isteyen kamuda görevli olmayan hekimler, 20 Eylüle kadar başvuruda bulunabilecek.
 
 Sağlık Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, bu yıl sonuna kadar tüm ülkeye yaygınlaştırılması planlanan aile hekimliği uygulamasına, eylül ayı itibarıyla 62 ilde başlandığı bildirildi.

Uygulamaya geçilen illerde yaklaşık 11 bin 653 aile hekiminin, 3 bin 779 aile sağlığı merkezinde, 41 milyon 389 bin vatandaşa hizmet verdiği, bunun da bütün nüfusun yüzde 54'üne tekabül ettiği belirtilen açıklamada, ''Daha önce İzmir, Adana, Bursa ve Ankara gibi büyük illerde uygulamaya geçilen aile hekimliği, yerleştirme işlemleri devam eden İstanbul'da 1 Kasım 2010 tarihinde başlayacaktır'' ifadesine yer verildi.

Aile hekimliğine geçilen illerde yerleştirme işlemleri yapılırken öncelikle kamuda çalışan hekimlerin istihdam edildiği, ihtiyacın bunlardan karşılanamaması durumunda ise kamu dışındaki hekimlerden yerleştirme işlemi yapıldığı belirtilerek, uygulamaya geçilen illerde, 65'i İzmir'de olmak üzere toplam 78 hekimin bu şekilde kamu dışından istihdam edildiği bildirildi.

Aile hekimliğinde görev alan hekimlerin çalışma koşulları ve özlük hakları konusunda çok önemli ve olumlu düzenlemeler yapıldığı ifade edilerek, şu bilgilere yer verildi: ''1 Kasım 2010'da aile hekimliği Uygulamasına geçilecek olan İstanbul'da 3 bin 645 pozisyon için yerleştirme işlemleri devam etmektedir. İlk yerleştirmeler, temmuz başında kamuda çalışan hekimlerle gerçekleştirilmiştir. Bu yerleştirmede 2 bin 770 hekim sözleşme imzalayarak aile hekimi olmuştur. İkinci aşamada ise, geriye kalan 875 pozisyona kamu dışında çalışan hekimlerin yerleştirme işlemleri ile devam edilecektir. Bu yerleştirme işlemine ülke genelinde kamu personeli olmayan hekimlerin tamamı başvurabilecektir.''

Açıklamada, 27 Ağustosta başlayan müracaatların 20 Eylülde sona ereceği, yerleştirmelerin 25 Eylülde yapılacağı, başvuru için gerekli evrak ve boş pozisyonlara ait bilgilerin Sağlık Bakanlığının www.saglik.gov.tr ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün www.istanbulsaglik.gov.tr adresinden edinilebileceği kaydedildi.
 
Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?