banner39

İstanbul'da Deniz Kültürü festivali

İstanbul, 3. Uluslararası Deniz Kültürü Festivali ile dünya denizciliğine ev sahipliği yapıyor.

Hayatın İçinden 15.09.2010, 21:06 15.09.2010, 21:06
İstanbul'da Deniz Kültürü festivali


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

3. Uluslararası Deniz Kültürü Festivali İstanbul'da yapılıyor. İstanbul, 22-26 Eylül tarihleri arasında 3. Uluslararası Deniz Kültürü Festivali ile dünya denizciliğine ev sahipliği yapıyor.

22 Eylül’de İzmir’de başlayacak Üçüncü Uluslararası Deniz Kültürü Festivali 26 Eylül’de sona eriyor.  Ulaştırma Bakanlığı ve Denizcilik Müsteşarlığı himayesinde, Deniz Kültürü Derneği tarafından gerçekleştirilecek festivale Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Kaptan Cousteau'nun ekibi de katılıyor. Festival kapsamında İstanbul'da su altında ve su üstünde etkinlikler düzenleniyor.

Uluslararası Deniz Kültürü Festivali, denizciliğin ekonomi, teknoloji, turizm, güvenlik, tarih, sanat gibi ilgili tüm boyutlarını “Deniz Kültürü” kavramıyla birleştirmeyi amaçlamanın yanı sıra İstanbul’u denizcilik başkenti yapmayı hedefliyor.

Uluslararası Deniz Kültürü Festivali nedeniyle bir değerlendirme yapan Bakan Binali Yıldırım, böyle bir organizasyonun, bir sivil toplum örgütü öncülüğünde yapılmasının son derece anlamlı olduğunu belirtti. Bakan Yıldırım, “Esasında, işin doğası bunu gerektirmektedir. İdarenin yetişemediği, zaman ayıramadığı işin kültürel boyutu, sanatsal tarafı, dünyanın diğer gelişmiş ülkelerinde de sivil toplum örgütleri eliyle halkın gündemine taşınmaktadır. İdareye düşen, denizciliği, gemi inşa sanayisini, balıkçılığı, yolcu ve yük taşımasını geliştirirken, eş zamanlı olarak deniz kültürünün yaygınlaşmasını da teşvik etmek, bu işe gönül verenlerin yanında olmak, onları desteklemektir” dedi.

Binali Yıldırım, amatör denizciliğin önemine ilişkin olarak da şunları belirtti: “Amatör denizciliği geliştirmek o kadar önemlidir ki; amatör denizci; şekil ve muhteva itibariyle denizde olmanın bütün gereklerini yerine getirmekte; zevklerini, heyecanlarını tatmakta, o lisanı konuşabilmekte, can kurtarmakta, rüzgara, meteoroloji diline hâkim olmakta, düğüm atabilmekte, tekne yapabilmekte, yelkenle seyredebilmekte, adeta denizle bütünleşik bir hayatı tanzim edebilmektedir. Denizciliği sadece meslekî bir faaliyet olarak görmek tabiidir ki, telafisi güç bir alan daralmasına yol açacaktır.”

Festival hakkında ayrıntılı bilgiye www.denizkulturufestivali.com internet adresinden de ulaşılabilir.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?