banner15

'Okula İlk Yolculuk' başlıyor

''Okula İlk Yolculuk'' projesi anaokullarına örnek olacak

'Okula İlk Yolculuk' başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki Şehit Vural Akdeniz Anaokulu'nca hazırlanan ''Okula İlk Yolculuk'' projesinin Türkiye'deki başka anaokullarına da örnek oluşturacağı belirtildi.

Proje koordinatörü Ayşe Soruklu, projenin amacının 3 yaş grubundaki çocukların sosyalleşmesine ve okullaşmasına katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Proje kapsamında toplum genelinde okul öncesi eğitimin önemine ilişkin bir farkındalık oluşturulmasını hedeflediklerini belirten Ayşe Soruklu, ilk etapta 15 çocuğun eğitime alındığını vurguladı.

Hazırladıkları projenin AB hibe programı kapsamında olduğunu ve Mili Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Genel Müdürlüğü'nce desteklendiğini belirten Soruklu, şunları kaydetti:

''Hazırladığımız projenin 10 ay süresi ve 80 bin avroluk hibe desteği bulunuyor. Proje kapsamında, önce anaokuluna gelen 3 yaş grubundaki çocukların 36-48 yaş grubundaki ailelerine 64 saatlik çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda eğitim verdik. Daha sonra kreş döneminden çıkan 3 yaş grubundaki çocukların sosyalleşmesi ve okulla alışmasını amaçladık. Proje kapsamındaki eğitmenlerimiz çocukların evlerine giderek bahçelerde, parklarda çocuklara bireysel eğitimler verdi. Daha sonra çocuklara üçer kişilik gruplar halinde evlerinde ve okulda eğitimler verdik. Belirli bir dönem içinde üçer kişilik grupları bir araya getirerek anaokuluna alışmalarını sağladık. Burada çocukların kişisel, fiziksel ve sosyal gelişmesine yönelik eğitim faaliyeti yaptık. Çocuklar burada kaldığı sürece kendilerini daha iyi ifade etmeyi öğrendi. Resim yapmayı, belirli saatlerde yemek yemeyi, uyumayı, oynamayı ve karşılarındakilerle etkili iletişim kurma becerisini geliştirdi.''

Ayşe Soruklu, ''Okula İlk Yolculuk'' adlı projenin çok fazla örneğinin bulunmadığını, bu çerçevede Türkiye'deki başka anaokullarına model oluşturacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 17:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35