banner39

Sultanahmet Meydanı'nda Simit Festivali

Sultanahmet Meydanı'nda "Simit Festivali" dimit festivali düzenleniyor.

Hayatın İçinden 17.09.2010, 20:05 17.09.2010, 20:05
Sultanahmet Meydanı'nda Simit Festivali


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fatih Belediyesi’nin düzenlediği “Simit Festivali” 19 Eylül’e kadar Sultanahmet Meydanı’nda devam ediyor.

Fatih Belediyesi, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Simit Sarayı’nın birlikte düzenlediği ‘Sultanahmet Simit Festivali’, İstanbul simidini tüm yönleriyle tanıtmak, kültürel bir ürün olduğunu vurgulamak ve simide dikkat çekmek amacıyla festival düzenliyor.

16 – 19 Eylül 2010 tarihleri arasında 4 gün sürecek festival süresince birçok etkinlikler gerçekleştiriliyor. Etkinliklerin yanı sıra, festival programı çerçevesinde belirli zaman aralıklarında vatandaşlara ücretsiz simit ve çay dağıtılıyor.

Tarihi Yarımada’da yapılan Sultanahmet Simit Festivali ile İstanbul Simidi’nin hem Türkiye’ye, hem de dünyaya tanıtılması hedefleniyor.

Festival alanına kurulan stantlarda İstanbul Simidi’nin hazırlanması, pişirilirken, belirli zaman dilimlerinde gelen misafirlere simit ve çay ikram ediliyor. Ayrıca çocukların simit hazırlamasına ve onu pişirmelerine imkân sunan stantlar festival alanında çocukları bekliyor. 

16-19 Eylül 2010 tarihleri arasındaki Simit Festivali çerçevesinde konserler, gösteriler, yarışmalar, sergiler de yer alıyor.  İstanbul Hanımefendisi ve Beyefendisi tiplemeleri, Karagöz ve Hacivat’ın Simit Maceraları, tahta bacak, jonglör, sihirbaz, ateşbaz ve Semazen gösterilerinin yanı sıra karikatüristler festival alanına gelenlerin karikatürlerini de çiziyor. Festival boyunca her akşam 21.00 – 23.00 saatleri arasında Mehmet Akif Ersoy Parkı içerisinde yer alan Amfi Sahne'de müzik grupları sahne alıyor.
 
Sultanahmet Simit Festival’i Programı içerisinde ‘İstanbul Simidi’ni anlatan bilgilendirici, Türkçe-İngilizce 25.000 broşür yerli ve yabancı konuklara dağıtılıyor. Ayrıca festival çerçevesinde bir de ‘fotoğraf maratonu’ adı altında fotoğraf yarışması gerçekleştiriliyor.
 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?