banner39

Uzmanlardan gıda uyarısı

Ramazan ayında havaların sıcak seyretmesi üzerine uzmanlar, soğukta muhafaza edilen ve dondurulmuş gıdaların, uygun şartlarda satılan yerlerden alınmasını önerdi.

Hayatın İçinden 02.08.2011, 01:48 02.08.2011, 01:48
Uzmanlardan gıda uyarısı

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, toplu alınan ve özellikle sıcakta bozulabilen gıdalara dikkat edilmesini gerektiriyor. Doğu Karadeniz Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Sebahattin Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz mevsiminde yapılacak alışverişlerde daha dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.

Özellikle Ramazan ayına yönelik alışverişlerde duyarlı olunması gerektiğini anlatan Yazıcı, "Çünkü toptan alışverişlerin yoğun olarak yapıldığı Ramazan ayında dikkatli olmazsak, hem sağlığımızı tehlikeye atar hem de gıda olarak tükettiğimiz ürünlere hak ettiğinden fazla para veririz" dedi.

Alışverişte soğukta muhafaza edilen ve dondurulmuş gıdaların, uygun şartlarda satılan yerlerden alınması gerektiğine dikkati çeken Yazıcı, şöyle devam etti:

"Bu gıdaları alışverişimizin en sonunda alıp, kısa sürede eve dönüp aynı şartlarda muhafaza etmeliyiz. Uzun süren bir alışverişte ilk olarak alınan dondurulmuş gıda daha marketten çıkmadan çözülebilmektedir. Bazen bu tür küçü k ihmaller gıda zehirlenmelerine sebep olabilir. Çünkü bakteriler kısa sürede uygun şartları bulunca çoğalır ve sağlığımızı tehdit edecek boyutlara gelirler. Uygun ortamda bir üründe 7 saatte 2 milyonun üzerinde bakteri oluşabilir. Bugünkü sıcaklıklar ve nem, bu üremeyi sağlayacak koşullara sahiptir."

Yazıcı, alışveriş sırasında satın alınacak ü rünün ambalajında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın verdiği sicil ve üretim izin numaralarının bulunmasına dikkat edilmesinin önemine değinerek, "Numarasız ürünler, üzerinde delikler olan paketler satın alınmamalı" diye konuştu.

MARKET RAFLARINDAKİ SICAKLIĞI KONTROL EDİN

Tüketicilerin market raflarındaki sıcaklığı kontrol etmeleri gerektiğini vurgulayan Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Sebahattin Yazıcı, şunları söyledi:

"Soğukta muhafazası gereken bir gıdanın soğuk olmadığını hissederseniz almayın. Varsa, soğutucu ve donduruculardaki sıcaklık ölçerleri kontrol edin. Taze meyve ve sebze 10, süt ve süt ürünleri 4, et, balık ve tavuk 2, dondurulmuş gıdalar da eksi 18 derece ve altında muhafaza edilmelidir.

Son kullanma tarihi kontrol edilmeli, soğuk muhafazada ambalaj üzerinde yer alan saklama sıcaklıklarına uyulup uyulmadığına bakılmalıdır. Şarküterilerde indirimde olan ürünler genellikle sepetlerde ortada satılmaktadır. Bu nedenle gıda gereken sıcaklık koşullarında tutulmamışsa, son kullanım tarihinin bir önemi kalmayabilir."

SÜTÜN SAKLANDIĞI YER SOĞUK DEĞİLSE ÖMRÜ 4 KAT AZALIYOR

Süt ürünlerinin son kullanma tarihlerinin de muhafaza edildikleri sıcaklığa göre değişebileceğini anlatan Yazıcı, "Bu ürünlerin üzerlerinde yer alan raf ömürleri, 4 derecelik sabit sıcaklıkta saklanacağı var sayılarak yazılmaktadır. Eğer sıcaklık 10 derece ise bu ürünlerin muhafaza edilebilirliğ i 4 kat azalır. Özellikle süt, en sıcak kısım olan buzdolabının kapağındaki raflara yerleştirilmemelidir. Kolay bozulabilir nitelikte olan taze süt, et, tavuk, balık gibi gıdalar her zaman buzdolabının arka duvarına doğru yerleştirilmelidir" dedi.

Ucuz olan ve çocukların çok tükettiği yumurtaların da marketlerde 4-6 derece arasında bulundurulması gerektiğine dikkati çeken Yazıcı, "Oda sıcaklığında bekletilen yumurtaları almayın. Yumurtaların kabuğunda hastalık yapıcı mikroorganizma bulaşması olabilir ve yumurtanın içine de geçebilir. Yumurtayı dikkatle kırdığınızda, sarısı dağılmadan ortada kalıyor, ak ı da onun etrafında düzgün bir şekilde 7-8 santimetre çapında duruyorsa tazedir" diye konuştu.

ÜZERİNDE BUZ KRİSTALLERİ OLAN DONMUŞ GIDALARA GÜVENMEYİN

Kırmızı et alınırken genellikle parlak kırmızı renkli sığır etinin, tazeliğin göstergesi olduğunu ancak bunun etin güvenli olup olmadığını tek başına anlatmadığını belirten Yazıcı, "Güvenli et, uygun şartlarda muhafaza edilen, ruhsatlı kasaptan, karkas etten alınan ve üzerinde resmi damgası olan etlerdir. Marketlerde ise veteriner hekim kontrollü parçalama tesisinde üretilmiş, Bakanlık izni ve sicil numarası olan kırmızı ve beyaz etlerdir" dedi.

Dondurulmuş et veya gıda alınırken, ambalajının üzerinde buz kristalleri olan gıdanın dondurucuda uzun süre tutulduğunu, çözünmeye yüz tutup tekrar dondurulduğunu göstermesi nedeniyle güvenilir olmayacağını vurgulayan Yazıcı, dondurucudan çıkarılarak çözdürülen bir gıdanın tekrar dondurulmaması gerektiğini söyledi.

Ruhsatlı iş yerleri dahi olsa "dökme" olarak tabir edilen tavuk eti satışlarından uzak durulması çağrısında bulunan Yazıcı, daha önceden hazırlanmış kıymaların da satın alınmaması gerektiğine vurgu yaptı. Yazıcı, so ğuk muhafazası gerekirken piyasa değerinin çok altında ve sokakta seyyar satıcılar tarafından satılan gıdaların asla satın alınmamasını istedi.
 

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?