banner39

Sivas'ta elektrikli scooter dönemi başlıyor

Sivas Belediyesi tarafından kentte farklı noktalara yerleştirilen çok sayıda elektrikli scooter, millet bahçesi ve mesire alanlarında kullanılabiliyor.

İç Anadolu 01.12.2020, 16:13
Sivas'ta elektrikli scooter dönemi başlıyor

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, belediyenin girişimleriyle kente getirilmesi planlanan yerli ve milli elektrikli scooterlar, kısa mesafeli ulaşımda çevreci ulaşım imkanı sunuyor.

İlk etapta 100 adet  scooter siparişini verdiklerini aktaran Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, "Tüm dünyada büyük bir hızla yayılan, ülkemizde de yavaş yavaş kullanılmaya başlanan elektrikli scooterlar, Sivaslıların hizmetine sunulacak. İlk olarak mesire alanlarında ve millet bahçesinde hızlı, güvenli, çevre ve iklim dostu ulaşım dönemi başlayacak." ifadelerini kullandı.

Gençlerin sıklıkla kullandığı ve talep ettiği scooter uygulamasını pandemi sürecinden sonra faaliyete geçirmeyi planladıklarını vurgulayan Bilgin, şunları kaydetti:

"Bunun için yasal düzenleme TBMM Çevre Komisyonunda kabul edildi. Genel kurula gelip yasalaşacak. Biz de ilk deneme sürüşlerimizi yapıyoruz. Gençlerimiz tarafından çokça talep edildiğini, çevreci bir uygulama olduğunu düşünerek faaliyete geçirmek istedik. 'Akıllı Bisiklet' uygulamamız da faaliyete geçiyor. Elektrikli scooter da devreye girdiği takdirde çevreci bir belediye olarak üstümüze düşeni yapmaya gayret göstereceğiz. Şimdiden hayırlı olsun diyorum. En kısa zamanda hemşehrilerimizin hizmetine sunmak için geri sayımı başlatıyoruz."

Türk mühendisler tarafından yazılımları geliştirilen takip modüllü yerli elektrikli scooter, saatte 35 kilometre hıza ulaşabiliyor. Tek şarjla 50 kilometre gidebilen scooter, cep telefonuna indirilen uygulamayla takip edilebilecek.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?