10.01.2011, 02:50

İki 'Sudan'dan bir konfederasyon

Sudan’da 3.5 milyon Güneyli vatandaş, kendi geleceklerini belirlemek için sandık başına gidiyor. Bu referandum, kesintili olarak 50 yıldan fazladır süren savaşlar sonrası Güney’de zaten bekleniyordu. Son üç ayda yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Güneyliler ayrılmayı seçecek. Bu durum, Afrika’nın ortasında kurulacak yeni devletin, Kara Kıta’nın ‘doğu ülkeleri’ grubuna katılacağını ve birçok coğrafi değişime yol açacağını gösteriyor.

Fakat siyasi ve demografik değişiklikler daha etkili olacak. Zira Kuzey’in farklı bölgelerine dağılmış olan 4 milyon Güneylinin güneye dönmesi bekleniyor. Bu da sorunu büyütüyor. Güney hala bakir. Kuzey’le sınır bölgelerinde çıkarılan petrol dışında, ne hizmet var ne de kalkınma projeleri. Petrol, milyarlarca dolarlık altyapı çalışmalarının ancak bir kısmını karşılayabilir.

Buna rağmen Sudan’daki savaş harcamaları 40 yıldan fazladır sürüyor. Barışın da tıpkı savaş gibi maliyeti var ama barışın maliyeti yapıcı yöndeyken, savaşınki yıkım ve tahrip yönünde. Güneylilerin tercihi, yeni devleti kendi iradelerine göre inşa etmek. Zira Güneyliler, çetin savaşlar yaşadı ve barışı hakediyor.

Arap ülkeleri örnek alsın
Kuzey-Güney ilişkilerinin inşası için birçok öneri sunuldu; ki böylelikle bazılarının bağımsızlık ve kimlik inşası çağrıları altında istedikleri gibi bir bölünme olmasın. Bu sorunlar, bağımsızlık öncesi dönemden bu yana taraflar arasında ilişkilerin kötü yönetiminden kaynaklandı.

Şimdi tarafların işbirliği, dayanışma ve birlikte yaşam kanalıyla başka bir ilişki inşa etmesi gerek. Bu ilişkinin en iyi hali, aslında konfederasyondur. Zira dünya, parçalanmadan ziyade birleşmeye yöneliyor. Fakat tehlikeli dini ve etnik çekişmelerin merkezi olarak görülen Afrika ve Arap bölgesinde, bu düşünce mevcut değil.

Güney Sudan’da yaşananlarsa, ülkelerinin birliğinden taviz vermemek yönünde Arap ülkelerine örnek olmalı. Özellikle ortada ‘Arap bölgesinin yeniden bölünmesi’ planları varken. Zira bu bölünme yıllardır ivme kazanırken Arap hükümetleri görmezden geldi ve hatta destek oldu. Geçmiş geride kaldı, ancak gelecek önemli. Sudan, bugün yeni bir döneme giriyor. Geriye Sudanlıların gelecek adımlarını doğru atmaları için geçmişten ders almak kalıyor. (Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi Ahbar El Arap, Başyazı, 9 Ocak 2011)

Kaynak: Radikal

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?